DrSmile logo

Która pasta jest odpowiednia?

Szukając odpowiedniej pasty do zębów, łatwo można się pogubić, ponieważ dostępnych jest mnóstwo past spełniających różne wymagania. Z pewnością dotychczas nie za bardzo interesowało Cię, co oznaczają konkretne składniki podane na tubce i czy mają one dobry wpływ na Twoje zęby. Wybór pasty nie powinien jednak być całkiem nieprzemyślany. 

Tutaj dowiesz się, na co zwrócić uwagę, kupując pastę do zębów, i jaka pasta będzie skuteczna w przypadku próchnicy, przykrego zapachu z ust lub nadwrażliwości zębów 

Która pasta jest lepsza – z fluorem czy bez fluoru?

Jako podstawowe wyposażenie do codziennej higieny jamy ustnej Twoja pasta do zębów powinna nie tylko zapobiegać powstawaniu próchnicy, ale również usuwać przebarwienia oraz wzmacniać dziąsła. „Z fluorem” lub „bez fluoru” to określenia używane powszechnie w opisach past do zębów. Często jednak brakuje wyjaśnienia, co właściwie oznacza zawartość fluoru w paście. Przy zakupie pasty do zębów zwykle nie zastanawiamy się też, czy do codziennej higieny jamy ustnej bardziej nadaje się pasta z fluorem czy bez niego.

Pasta do zębów z fluorem

Jednym z kryteriów wyboru właściwej pasty jest tak zwana ścieralność. Ścieralność za sprawą zawartych w paście środków powierzchniowo czynnych i czyszczących zapewnia dokładne usuwanie przebarwień zębów, spowodowanych przez kawę, herbatę lub papierosy. 

W przypadku zębów wrażliwych z odsłoniętymi szyjkami należy przy zakupie pasty zwrócić uwagę, aby była to pasta o niskiej ścieralności przeznaczona do zębów wrażliwych. W przypadku zębów niewrażliwych można stosować pastę o wysokiej ścieralności.

Pasty bez fluoru zawierają mineralne środki czyszczące, dzięki czemu łagodnie usuwają osad nazębny, nie naruszając szkliwa. Systematyczne stosowanie pasty do zębów zapobiega powstawaniu próchnicy, kamienia i płytki nazębnej.

Producenci kosmetyków naturalnych, na przykład Weleda, Lavera czy Urtekram oferują duży wybór past bez fluoru.

Dlaczego pasta bez fluoru nadaje się dla dzieci?

Czyszczenie zębów mlecznych jest bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie próchnica może się przenieść na zęby stałe. Aby temu zapobiec, dzieci powinny czyścić zęby dwa razy dziennie pastą bez fluoru, stosując porcję wielkości groszku.

Pasty dla niemowląt i małych dzieci nie powinny zawierać więcej niż 500–1000 ppm fluoru, od szóstego roku życia dzieci mogą już używać past o zawartości fluoru sięgającej 1000–1500 ppm. Procentowa zawartość fluoru w paście dla małych dzieci nie powinna przekraczać 0,05%. 

Powodem jest szczególna wrażliwość zębów mlecznych na fluor. Zbyt duża zawartość fluoru może doprowadzić do fluorozy, objawiającej się białymi plamami na zębach stałych.

Ponieważ dzieci od szóstego roku życia potrzebują fluoru w niewielkich ilościach, lekarze dziecięcy zalecają pasty bez floru w połączeniu z fluorem w tabletkach. W ten sposób unika się niebezpieczeństwa przedawkowania fluoru wskutek połykania pasty, a zarazem zaspokaja zapotrzebowanie na fluor.

Pasta z fluorem

Pasty do zębów z fluorem, takie jak Elmex przeciw próchnicy lub Oral-B do ochrony szkliwa, zapobiegają próchnicy, uzupełniając minerały na powierzchni zębów.

Minerały te powodują, że szkliwo twardnieje, stając się odporniejsze na bakterie i kwasy. Zapobiega to próchnicy i przeciwdziała zapaleniom.

Przeważnie procentowa zawartość fluoru w takich pastach wynosi 0,15%.

Czy fluor w paście do zębów jest szkodliwy?

Przy właściwym stosowaniu pasty fluorowej nie trzeba obawiać się przedawkowania fluoru. Ponieważ pasty dla dzieci zawierają maksymalnie 0,05% fluoru, a pasty dla dorosłych maksymalnie 0,15% fluoru, taka niewielka ilość nie ma szkodliwego ani toksycznego działania na organizm. Mimo to przy czyszczeniu zębów należy zwrócić uwagę, aby stosować tylko porcję wielkości groszku i nie połykać pasty.

Jaka pasta z fluorem?

Pasta fluorowa z węglanem sodu usuwa osady płytki nazębnej z powierzchni zębów i obrzeża dziąseł. Ponadto hamuje krwawienie dziąseł i zobojętnia przyjmowane doustnie szkodliwe kwasy.

Pasta fluorowa z cynkiem usuwa płytkę i kamień nazębny z powierzchni zębów. Chroni dziąsła, zapobiegając zapaleniom. Zawartość cynku chroni dodatkowo przed nieprzyjemnym zapachem z ust. Ponieważ dzieci i młodzież zaspokajają zapotrzebowanie na cynk przez produkty spożywcze, pasta z cynkiem jest dla nich zbędna.

Czego nie powinna zawierać pasta do zębów?

Podczas codziennego mycia zębów z pewnością nie zastanawiasz się nad tym, jakie składniki kryją się pod dziwacznymi fachowymi określeniami na odwrocie tubki. W zasadzie nie ma powodów do obaw.

Należy koniecznie zwrócić uwagę, czy w paście nie ma sody. Soda jest bardzo szkodliwa dla zębów, ponieważ ściera szkliwo, chroniące zęby przed działaniem czynników zewnętrznych. 

Większość past zawiera też dwutlenek tytanu. Specjaliści uważają, że jedynie w dużych ilościach dwutlenek tytanu jest toksyczny i rakotwórczy.

Dla pewności można jednak sięgnąć po wyroby producentów kosmetyków naturalnych, na przykład Weleda lub Lavera.

Triklosan w dużych ilościach wywołuje alergie i zaburza gospodarkę hormonalną. W niskich stężeniach, jak w paście do zębów, powstrzymuje rozwój bakterii. Producenci kosmetyków naturalnych, na przykład Weleda, Lavera czy SANTE, oferują pasty do zębów bez triklosanu.

Siarczan sodu powoduje, że pasta się pieni. Przy skaleczeniach i podrażnieniach w jamie ustnej należy raczej używać pasty bez siarczanu sodu, ponieważ sprzyja on powstawaniu owrzodzeń w ustach.

Pasta do zębów dla ciężarnych

Pasta do zębów w okresie ciąży ma szczególne znaczenie, ponieważ hormony ciążowe uwrażliwiają dziąsła i zwiększają ich podatność na zapalenia.

Kobietom w ciąży zaleca się czyszczenie zębów pastą fluorową i dodatkowo używanie raz w tygodniu żelu fluorowego. Zawarty w nich fluor wzmacnia szkliwo, które podczas ciąży jest narażone na działanie kwasu żołądkowego.

Ponadto ciężarne powinny zwrócić uwagę, aby w paście nie było etanolu. 

Pasta do zębów przeciwko nieprzyjemnemu zapachowi z ust

Nieprzyjemny zapach z ust może mieć wiele przyczyn. Często wywołują go próchnica i zapalenia dziąseł. Problem ten można usunąć przez leczenie stomatologiczne lub profesjonalne czyszczenie zębów.

Również bakterie w jamie ustnej mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust. Aby temu przeciwdziałać, należy czyścić powierzchnię zębów, przestrzenie międzyzębowe i język. 

Ponieważ wiele bakterii osadza się na języku, warto codziennie czyścić język specjalną skrobaczką,

Ważna w usuwaniu nieprzyjemnego zapachu z ust jest odpowiednia pasta. Najskuteczniejsze są pasty o silnym działaniu przeciwbakteryjnym. Pasty ze składnikami aromatycznymi, jak na przykład mięta, dodatkowo odświeżają oddech.

Pasta dla białych zębów

Pasty wybielające pomagają się pozbyć przebarwień zębów. Składniki takich past usuwają nawet przebarwienia od kawy.

Ponieważ w skład pasty wchodzą cząsteczki czyszczące, usuwa ona bardzo skutecznie osady na zębach, dzięki czemu stają się one bielsze.

Siłę działania ścierającego takich past wybielających mierzy się wartością RDA (relative dentin abrasion). Past wybielających o wysokim współczynniku RDA nie należy używać bez przerwy, ponieważ naruszają one szkliwo zębów. Wskutek tego osady mocniej przylegają do powierzchni zębów i zęby się przebarwiają.

Bardzo popularna jest czarna pasta do zębów z aktywnym węglem. Usuwa ona aktywnie osad z powierzchni zębów i przy regularnym stosowaniu sprawia, że stają się one bielsze. Również w tym wypadku zaleca się jednak ostrożność: przy częstym stosowaniu ściera się warstwa ochronna zęba, który staje się bardziej wrażliwy. Odsłonięty ząb jest mniej odporny na kwasy, bakterie i przebarwienia.

Pasta po wybielaniu zębów

Ponieważ wybielanie zębów powoduje często, że stają się one bardzo wrażliwe, należy przede wszystkim używać pasty do zębów wrażliwych. Powinna ona zawierać fluor, aby wzmocnić szkliwo. Dodatkowo można czyścić zęby wspomagającym żelem fluorowym.

zahnpasta drsmile

Jakie pasty zalecają dentyści?

Dentyści radzą stosować pasty z fluorem, ponieważ najskuteczniej zapobiegają próchnicy i powstawaniu kamienia nazębnego. Delikatnie usuwają osady z powierzchni zębów, nie naruszając szkliwa. Warstwa ochronna zęba wzmacnia się i chroni przed działaniem bakterii oraz kwasów. Należy przy tym zwrócić uwagę, by wartość RDA wynosiła 40–60.

Osobom z nadwrażliwością zębów i dziąseł zaleca się pasty do zębów wrażliwych. Czyszczą one powierzchnię zębów i dziąsła wyjątkowo łagodnie, powodując tylko nieznaczne ścieranie zębów. Pasty do zębów wrażliwych mają wartość RDA 0–40.

Eksperci odradzają tzw. pasty wybielające. Usuwając osady i płytkę z powierzchni zębów, działają jednocześnie na szkliwo i wrażliwą szyjkę zęba. Z początku zęby naprawdę są bielsze, jednak w dłuższej perspektywie taka pasta jest bardzo szkodliwa. Zęby stają się bardziej podatne na próchnicę i kamień nazębny oraz przebarwiają się coraz mocniej, ponieważ naruszona została warstwa ochronna zęba. Aby zapobiec ścieraniu się zębów, nie należy przez dłuższy czas używać pasty wybielającej. 

NASZE PLACÓWKI

Placówki DR SMILE znajdziesz już w 14 polskich miastach

Specjaliści i specjalistki z dziedziny stomatologii, techniki dentystycznej i ortodoncji towarzyszą Ci w trakcie leczenia. Ich wiedza medyczna i doświadczenie są gwarancją, że jesteś pod najlepszą opieką.


Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.7 / 5
Zobacz feedback
No Logo
No Logo
Nasze Clear Alignerarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
  • social icon
  • social icon

©2022 DR SMILE