Pielęgnacja zębów: co powinno, a czego nie powinno się robić

Frau beim Zahnarzt Zahngesundheit

Czy wiesz, że dwie trzecie Polaków myje zęby dwa razy dziennie, a mimo to próchnica i zapalenie dziąseł są nadal powszechne? Prawidłowa i przede wszystkim sumienna opieka stomatologiczna jest podstawą w walce z próchnicą, a przede wszystkim w jej zapobieganiu. Dla większości Polaków dbałość o zęby jest częścią codziennej rutyny, ale mimo to próchnica i zapalenie przyzębia są w tym kraju powszechne. Jak to możliwe? Przyczyną tego jest najwyraźniej jakość szczotkowania zębów – myjesz zęby regularnie, ale nieprawidłowo.

Prawidłowe mycie zębów jest proste, gdy wiesz, co jest ważne. W tym artykule dowiesz się na co powinieneś zwrócić uwagę w codziennej pielęgnacji zębów, kto powinien zwracać szczególną uwagę na codzienną pielęgnację zębów oraz jakie przybory koniecznie powinieneś mieć w domu.

Dlaczego pielęgnacja zębów jest ważna?

Do języka i zębów przylegają bakterie. Jeśli nie czyścisz ich regularnie, mogą się rozmnażać bez przeszkód. To tworzy najpierw płytkę nazębną, a następnie kamień nazębny. To nie tylko brzydko wygląda, ale także sprzyja rozwojowi próchnicy i chorób przyzębia.

W jednym gramie płytki nazębnej znajduje się około biliona bakterii, a w jednym mililitrze śliny nawet miliard. Bez względu na to, jak czysta jest Twoja higiena jamy ustnej, bakterie w jamie ustnej będą się namnażać. Niekoniecznie jest to coś złego, ponieważ wykonują one ważne zadania:  Wzmacniają układ odpornościowy i chronią błony śluzowe. Jeśli jednak te bakterie wymkną się spod kontroli, może to mieć poważne konsekwencje.

Jeśli nie dbasz regularnie o swoje zęby, cząsteczki jedzenia utkną między nimi. Stanowią one doskonałą bazę odżywczą dla bakterii. Skutek:

płytka nazębna. Występują one głównie na linii dziąseł, w przestrzeniach międzyzębowych, bruzdach i w kieszonkach dziąsłowych. Jeśli płytka nazębna pozostanie na zębie przez dłuższy czas, w końcu utworzy się kamień nazębny.

Wystarczy kilka dni z nieszczotkowanymi zębami, aby płytka nazębna stwardniała. Dywan bakteryjny na szkliwie zębów miesza się z resztkami pokarmu i minerałami zawartymi w ślinie, zbija się w twardą masę i ulega zwapnieniu. Kamień nazębny tworzy się głównie w miejscach, do których dociera duża ilość śliny:

 • po zewnętrznej stronie górnych zębów trzonowych

 • wewnątrz na siekaczach dolnej szczęki

Szczoteczki do zębów nie są już w stanie walczyć z tą zaklejoną płytką nazębną. Mogą być one usunięte tylko przez dentystę poprzez profesjonalne czyszczenie zębów.

Jak widać, staranna i wystarczająca higiena jamy ustnej zapobiega chorobom zębów i innym schorzeniom jamy ustnej. Najważniejszym elementem codziennej pielęgnacji zębów jest manualne czyszczenie, czyli szczotkowanie zębów, które zawsze pozostaje niezastąpione.

Optymalna higiena jamy ustnej – tak poprawnie dbasz o swoje zęby

Regularna, dokładna i skuteczna pielęgnacja zębów i jamy ustnej usuwa płytkę nazębną, bakterie i resztki jedzenia z zębów i dziąseł. Służy do zapobiegania próchnicy zębów i chorobom przyzębia (paradontozie). Optymalna pielęgnacja przy użyciu indywidualnie dobranych środków pomocniczych gwarantuje, że Państwa zęby, dziąsła i jama ustna pozostaną zdrowe przez całe życie..

Jak często należy myć zęby?

Pielęgnacja zębów powinna być wykonywana dwa razy dziennie, po śniadaniu i wieczorem przed snem, przez dwie do trzech minut. Oprócz czyszczenia zębów, codzienna pielęgnacja jamy ustnej obejmuje również czyszczenie języka.

Właściwy czas na to nie jest, jak się często zakłada, bezpośrednio po posiłku. Kwaśne pokarmy i napoje, takie jak kawa, produkty mleczne, słodycze i owoce, atakują szkliwo zębów. Jeśli myjesz zęby zaraz po spożyciu takich pokarmów, to szczoteczką usuwasz minerały ze szkliwa, przez co zęby są bardziej podatne na przebarwienia. Dlatego po jedzeniu należy odczekać około pół godziny, aby zadbać o zęby. W międzyczasie najlepiej żuć gumę bez cukru. To stymuluje przepływ śliny, a także usuwa większe cząsteczki pokarmu między zębami.

Która szczoteczka jest zalecana do codziennej pielęgnacji zębów?

Dobra pielęgnacja zębów zaczyna się od dobrej szczoteczki do zębów. W każdym przypadku musi być dostosowana do potrzeb użytkownika.

Istnieje duży wybór szczoteczek do zębów. Czy to w drogeriach, aptekach, w supermarkecie czy w Internecie. Jakie cechy powinna mieć dobra szczoteczka do zębów, podsumowaliśmy dla Ciebie raz krótko i zwięźle.

Dobra szczoteczka do zębów powinna:

 • być wykonana z zaokrąglonego włosia z tworzywa sztucznego, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że będą one siedliskiem bakterii.

 • mieć małą główkę, ponieważ nie przeszkadza ona w jamie ustnej, można dotrzeć nawet do najdalszych zakamarków, a pielęgnacja zębów jest dzięki temu dokładniejsza.

 • składać się z włosia wielowłóknistego, ponieważ taki układ włosia okazał się szczególnie skuteczny w codziennej pielęgnacji zębów.

Jednak elektryczne szczoteczki do zębów również odgrywają coraz ważniejszą rolę w życiu wielu osób. Elektryczne szczoteczki do zębów, które są zaprojektowane z obracającymi się szczoteczkami w kształcie pierścienia, wykonują ruchy okrężne, dzięki czemu płytka nazębna jest usuwana. Innym wariantem są szczoteczki ultradźwiękowe, które wykorzystują ultradźwięki do rozluźnienia płytki nazębnej, dzięki czemu może być ona łatwiej wychwycona i usunięta przez szczoteczkę.

W wielu przypadkach szczoteczki elektryczne są zalecane przez dentystów. Chociaż są one stosunkowo drogie w zakupie, a także wiążą się z wyższymi kosztami dodatkowymi przy zakupie dodatkowych główek szczoteczki, w dłuższej perspektywie taki zakup będzie opłacalny i będzie miał pozytywny wpływ na zdrowie zębów oraz ułatwi codzienną pielęgnację jamy ustnej.

Pasta do zębów zawierająca fluor

Twoja pasta do zębów powinna zawierać fluor w zależności od wieku. Związki fluoru chronią zęby przed próchnicą i zmniejszają wrażliwość zębów na kwasy. Wspomagają remineralizację szkliwa zębów i same są w nim magazynowane. Tworzą też rodzaj filmu ochronnego wokół zębów i zaburzają metabolizm bakterii próchnicy.

Jak prawidłowo dbać o zęby?

Aby zapewnić optymalne oczyszczenie wszystkich zębów, zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonywane zawsze w tej samej kolejności i według tego samego systemu. Twoja codzienna pielęgnacja zębów powinna wyglądać następująco:

 1. Zawsze rozpoczynaj i kończ czyszczenie zębów w tym samym miejscu

 2. Najpierw wyczyść od zewnątrz, a potem od wewnątrz

 3. Czyść zęby obszar po obszarze, zawsze dwa do trzech zębów razem

 4. Na koniec oczyść powierzchnie żujące pionowo ułożonym włosiem

Zalecamy: technikę Bassa

Technika ta opiera się na niewielkich, niemalże punktowych ruchach szarpiących i jest jedną z najczęściej stosowanych metod czyszczenia zębów. Dentyści zalecają technikę Bassa, nazwaną tak od nazwiska jej wynalazcy, amerykańskiego lekarza Charlesa Bassa, dla nastolatków i dorosłych. Nazywana jest również metodą wibracyjną, ponieważ szczoteczka do zębów wykonuje drobne ruchy wibracyjne.

Dzięki technice wibracji Bassa, jesteś w stanie usunąć nawet najbardziej uporczywą płytkę nazębną z Twoich zębów. Metoda ta może być stosowana zarówno w przypadku zdrowych dziąseł, jak i w przypadku stanów zapalnych dziąseł i przyzębia. Technika Bassa: krótka kontrola:

 • Umieść szczoteczkę pod kątem 45 stopni na linii dziąseł

 • Szczotkę należy lekko dociskać

 • Wykonuj drobne, drżące, pionowe lub lekko koliste ruchy

 • Ruch wycierający w kierunku powierzchni żujących

 • Czyść powierzchnie żujące ruchem posuwisto-zwrotnym

Profesjonalne czyszczenie zębów

Konwencjonalna pielęgnacja zębów za pomocą szczoteczki i nici dentystycznej stanowi dobrą podstawę do utrzymania zębów. Jednak uporczywych przebarwień i upartej płytki nazębnej nie da się całkowicie usunąć. Za pomocą konwencjonalnej szczoteczki do zębów można dotrzeć tylko do wąskich obszarów, takich jak linia dziąseł lub przestrzenie między zębami, w ograniczonym zakresie. Do 40 procent powierzchni zębów pozostaje nie szczotkowanych. Jeśli odłożą się tam resztki jedzenia, może powstać płytka nazębna, która jest idealną pożywką dla bakterii. W rezultacie może dojść do próchnicy lub chorób przyzębia.

Przy profesjonalnym czyszczeniu zębów trudno dostępne miejsca w jamie ustnej są czyszczone przez przeszkolonych specjalistów i usuwana jest płytka nazębna. POZ powinno być postrzegane jako wsparcie w codziennej opiece stomatologicznej i samo w sobie nie wystarczy do długoterminowej konserwacji aparatu dentystycznego. Jeśli więc poddajesz swoje zęby profesjonalnemu czyszczeniu dwa razy w roku, ale pozwalasz, by codzienna higiena jamy ustnej pozostawała na uboczu, nie zauważysz żadnej poprawy w zakresie chorób przyzębia i próchnicy.

Wnioski

Dzięki właściwej pielęgnacji zębów można usunąć resztki pokarmu, płytkę nazębną lub osad nazębny. Szczególnie płytka bakteryjna może mieć negatywny wpływ na zęby. W połączeniu z cukrowymi pokarmami i napojami bakterie tworzą kwasy, które mogą atakować szkliwo zębów i powodować próchnicę. Zwłaszcza jeśli nosisz DrSmile Retainer codzienna higiena jamy ustnej jest ważna, ponieważ może tam gromadzić się duża liczba resztek jedzenia.

Jeśli chcesz zachować swój promienny uśmiech ze zdrowymi, zadbanymi i estetycznymi zębami w długim okresie czasu, powinieneś przykładać dużą wagę do codziennej pielęgnacji zębów.

Profesjonalne czyszczenie zębów dwa razy do roku również ma sens, ponieważ niektóre obszary zębów są trudno dostępne nawet przy dokładnym szczotkowaniu.

trustpilot icon
Ocena pacjentów
Trustpilot start It black background
4.4 / 5
Sprawdź opinie o nas
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
 • FAQ
 • Sklep DR SMILE
 • Zostań partnerem
 • Kariera
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
 • [email protected]
 • Blog
 • Zniżka studencka
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon
 • social icon

©2022 DR SMILE