Płukanki do ust: antywirusowe i antybakteryjne?

Co tak naprawdę potrafią?. Płukanie ust służy przede wszystkim luzowaniu płytki nazębnej i zarazków na zębach i między nimi. Ponieważ płukanie ust działa zarówno antybakteryjnie, jak i antywirusowo, pomaga ono w zapobieganiu zapaleniom jamy ustnej oraz jest uzupełnieniem optymalnej higieny jamy ustnej. Możesz zapobiec powstawaniu zapaleń oraz kamienia nazębnego, gdy oprócz płukania regularnie myjesz zęby pastą zawierającą fluor oraz czyścisz je nicią lub szczoteczką do przestrzeni międzyzębowych.

Simin-Testimonial-smile-LP2

Co daje płukanie jamy ustnej i jak działa?

Płyny do płukania ust mocno się od siebie różnią pod względem składu. Klasyczne płyny do płukania jamy ustnej służą przede wszystkim luzowaniu osadu nazębnego oraz zapobieganiu odkładania się nowego osadu, co osiąga się przez dodawanie różnych fluorków, które przy okazji służą również do zapobiegania próchnicy. Z kolei płukanki do ust pielęgnujące dziąsła pomagają przede wszystkim w łagodzeniu zapaleń w obrębie jamy ustnej. Przez dodatek specjalnych składników hamuje się rozwój zapalenia i łagodzi stan dziąseł. Kolejnym rodzajem płynu do płukania jamy ustnej są płukanki lecznicze, które najczęściej zawierają chlorheksydynę i mogą być stosowane w wysokim stężeniu przez krótki czas w ramach zastępstwa dla szczoteczki do zębów. Ważne jest również, aby płukać w ten sposób usta jedynie w wyjątkowych sytuacjach, jak na przykład po operacji lub uzupełniająco przy leczeniu chorób przyzębia. 

Różnica między płynem do płukania ust a płynem odświeżającym oddech

Czy istnieje w ogóle różnica między płynem do płukania ust a klasycznym płynem odświeżającym oddech? Zdecydowanie tak! Oba produkty zdecydowanie różnią się w swoich funkcjach i nie powinny być stosowane wymiennie. 

Płyn do płukania ust

Płyn do płukania ust jest produktem służącym do higieny jamy ustnej. Może on służyć, zależnie od składu, do mycia zębów, łagodzenia stanów zapalnych lub usuwania drobnoustrojów. Należy przy tym zauważyć, że nie służy do poprawy zapachu wydobywającego się z jamy ustnej. Wielu ekspertów ostrzega przed zbyt częstym stosowaniem płynów do płukania ust, przede wszystkim tych opartych na chlorheksydynie, ponieważ jest to wyrób medyczny, który może powodować skutki uboczne. 

Płyn odświeżający oddech

Płyn odświeżający oddech służy po prostu do zwalczania nieprzyjemnego zapachu z ust, najczęściej nie posiada działania antybakteryjnego i pod żadnym pozorem nie wolno mylić go z płynem do płukania ust. Przez dodatek ekstraktu z mentolu lub mięty pieprzowej świeży oddech jest zdecydowanym priorytetem.

Kiedy stosowanie płynu do płukania ust ma sens

Płyny do płukania ust są przeznaczone do stosowania w różnych celach, zależnie od rodzaju. Standardowe płyny do płukania ust z fluorkami lub niewielkimi ilościami chlorheksydyny (0,06%) służą przede wszystkim do codziennej higieny jamy ustnej. Pomagają one w oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych oraz zapobiegają próchnicy i stanom zapalnym jamy ustnej. Lecznicze płyny do płukania ust o wysokiej zawartości chlorheksydyny (0,2%) powinny być stosowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem stomatologiem i to tylko przez krótki czas. W zależności od tego, jakie masz problemy, potrzebujesz odpowiedniego płynu do płukania ust i powinieneś/powinnaś bezwzględnie stosować się do właściwych dawek i czasu leczenia.

Lecznicze płyny do płukania ust

Lecznicze płyny do płukania ust zawierają na ogół dużą domieszkę chlorheksydyny (0,2%). Przez określony czas produkt ten może zastępować mechaniczne mycie zębów, a to ze względu na udowodnione zwalczanie bakterii powodujących płytkę nazębną. Ten rodzaj płukanki do ust jest jednak stosowany w nielicznych przypadkach:

 • Po operacji w celu wspomagania gojenia, jako płyn do płukania ust.

 • Gdy dokładna higiena jamy ustnej z jakiegoś powodu nie jest możliwa, na przykład w szpitalu. 

 • Gdy pacjent(ka) cierpi na ograniczenia fizyczne lub psychiczne, które uniemożliwiają regularne mechaniczne mycie zębów. 

  Testimonial-Teeth-Jozef__v1_800x600_all_12__

Płyn do płukania jamy ustnej: lepiej z alkoholem czy bez?

Alkohol pełni w płynach do płukania ust przeróżne funkcje. Po pierwsze często jest stosowany jako nośnik  oraz w celu konserwacji innych składników, po drugie posiada działanie dezynfekujące. Nie jest on jednak niezbędny. Obecnie dostępne są płyny do płukania ust bez alkoholu dla dzieci i dorosłych – posiadają one na ogół te same zalety, co płyny do płukania ust z alkoholem.

Płukanie jamy ustnej w czasie ciąży 

Podczas ciąży zaleca się szczególnie dokładne dbanie o higienę jamy ustnej, ponieważ z powodu hormonów tkanka staje się bardziej miękka i przez to staje się łatwiejszym obiektem ataku dla bakterii. Z tego powodu zaleca się stosowanie w trakcie ciąży bezalkoholowych płynów do płukania ust jako dodatkowego sposobu dbania o higienę jamy ustnej. Ponieważ podczas ciąży choroby przyzębia występują wyjątkowo często, profilaktyka w postaci stosowania płynów do płukania jamy ustnej jest szczególnie pomocna. Najlepiej skonsultuj się ze swoim stomatologiem na temat tego, który płyn do płukania jamy ustnej najlepiej stosować w trakcie ciąży, aby był on bezpieczny, a mimo to zapewnić sobie optymalną higienę jamy ustnej. 

Nakładki ortodontyczne DrSmile - O nas

Oferujemy Państwu alternatywę dla aparatów stałych i ruchomych. Nasze przezroczyste nakładki ortodontyczne doskonale nadają się dla osób dorosłych, ponieważ można je komfortowo i dyskretnie nosić w życiu zawodowym i prywatnym. Leczenie trwa tylko kilka miesięcy, w zależności od sytuacji wyjściowej.

Z DrSmile nie ma żadnych ukrytych kosztów. Oznacza to, że koszty nakładek są jasno przedstawione i ustalone na samym początku. Koszty leczenia zależą od stopnia skomplikowania wady zgryzu pacjenta. Rozróżnia się lekkie, średnie i ciężkie wady zgryzu. Niewidoczne nakładki ortodontyczne do lekkich wad zgryzu są dostępne już od 148 zł miesięcznie. Koszty ewentualnego leczenia uzupełniającego ponosi DrSmile.

Przekonaj się do swojego idealnego uśmiechu.

Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.7 / 5
Zobacz feedback
No Logo
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
 • FAQ
 • Zostań partnerem
 • Kariera
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 9:00-17:30)
 • [email protected]
 • Blog
 • Zniżka studencka
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon
 • social icon

©2022 DR SMILE