Co to jest płytka nazębna i jak powstaje?

Płytka nazębna składa się z resztek pokarmowych, składników śliny i bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Zasadniczo tworzenie się płytki na zębach, w przestrzeniach między zębami i na języku jest całkiem normalne. Ważne jest tylko usunięcie płytki nazębnej poprzez dokładną higienę jamy ustnej, aby uniknąć chorób takich jak zapalenie dziąseł, próchnica i paradontoza.

Proste zęby z alignerem

Rozpoznanie płytki nazębnej

Płytkę nazębną można rozpoznać po lepkiej, miękkiej konsystencji i biało-żółtawym zabarwieniu. Ponieważ osadza się głównie w trudno dostępnych miejscach, opracowano tabletki lub roztwory barwiące, które pomagają wykryć pozostałości bakteryjne. Odbywa się to poprzez żucie tabletek lub płukanie jamy ustnej roztworem barwiącym przez około 30 sekund. Następnie błona bakteryjna w postaci płytki nazębnej ulega przebarwieniu. Dzięki temu od razu widać, gdzie należy intensywniej szczotkować zęby lub częściej nitkować.

Barwniki dostępne są w dwóch wersjach. Jeden rodzaj zabarwia wszystkie pozostałości na niebiesko, istnieją też środki, które barwią świeższą płytkę na inny kolor niż starsze naloty. Barwniki do płytki nazębnej są dostępne w drogeriach lub aptekach.

Usuwanie płytki nazębnej

Płytka nazębna może być wyeliminowana tylko poprzez dobrze przeprowadzoną higienę jamy ustnej. W tym celu należy codziennie czyścić zęby, przestrzenie międzyzębowe, a także język.

Aby skutecznie usuwać płytkę nazębną, należy stosować antybakteryjną pastę do zębów z fluorem. Przestrzenie między zębami powinny być czyszczone z resztek pokarmu i innych pozostałości dwa razy dziennie za pomocą nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych. Ponieważ bakterie na języku gromadzą i rozmnażają się szczególnie łatwo, należy go również czyścić codziennie. Dodatkowo możesz użyć antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej, aby wypłukać przestrzenie między zębami.

Domowe sposoby, które są pomocne w rozpuszczaniu płytki nazębnej

Przede wszystkim płytkę nazębną można usunąć tylko poprzez skuteczną higienę jamy ustnej.

Przy pomocy olejku z drzewa herbacianego nie można usunąć istniejącej płytki nazębnej, ale pomaga on zapobiegać powstawaniu nowej. Nawet w małych ilościach olejek ten jest w stanie zabić bakterie. Wystarczy, że zmieszasz jedną lub dwie krople z pastą do zębów i dokładnie umyjesz zęby.

Nie zalecamy domowych środków, takich jak proszek do pieczenia, ocet i cytryna. Płytka nazębna zostanie usunięta, ale w procesie tym atakowane jest również szkliwo, które nie może zostać odbudowane. O wiele mniej agresywną, ale skuteczną opcją jest szczotkowanie i nitkowanie zębów.

Kiedy płytka nazębna musi być usunięta przez stomatologa

Miękka płytka nazębna nie musi być usuwana przez stomatologa. Dopiero gdy płytka ulegnie zwapnieniu, musi zostać usunięta przez lekarza ręcznie, mechanicznie lub za pomocą ultradźwięków.

Różnica między płytką a kamieniem nazębnym 

Jeśli płytka nazębna nie jest usuwana, twardnieje i przekształca się w kamień. Kamień nazębny jest zwapnioną formą płytki nazębnej i dlatego nie jest tak łatwy do usunięcia. Możliwe jest samodzielne usunięcie kamienia za pomocą środka do usuwania kamienia nazębnego lub gumki do zębów, ale jest to bardzo ryzykowne. W przypadku niefachowego stosowania może dojść nie tylko do urazów, ale również do zapalenia dziąseł. Dlatego stały kamień nazębny powinien być zawsze usuwany przez stomatologa. Podczas zabiegu usuwane są zwapnienia z powierzchni zębów i wzdłuż dziąseł.

Aby uniknąć kamienia nazębnego, płytkę nazębną należy przede wszystkim dokładnie usunąć z zębów i przestrzeni międzyzębowych.

Płytka nazębna u dzieci

Ponieważ płytka nazębna jest czymś bardzo naturalnym, dzieci też są nią dotknięte. Tworzeniu się płytki nazębnej sprzyjają słodkie pokarmy i napoje. Płytka na zębach mlecznych twardnieje już po kilku dniach i może prowadzić do próchnicy szybciej niż na zębach dorosłych. Szczególnie w tym przypadku tabletki barwiące są dobrym sposobem na pokazanie dzieciom poprzez zabawę, które miejsca wymagają lepszego czyszczenia. 

Wskazówki dotyczące zapobiegania

Najlepszym sposobem na zapobieganie odkładaniu się płytki nazębnej jest codzienne dokładne mycie zębów. Ważne jest również intensywne czyszczenie trudno dostępnych miejsc i przestrzeni międzyzębowych.

Ponadto co najmniej raz w roku należy poddać się kontroli zębów u dentysty i w razie potrzeby profesjonalnie wyczyścić.

NASZE PLACÓWKI

Placówki DR SMILE znajdziesz już w ponad 20 polskich miastach

Specjaliści i specjalistki z dziedziny stomatologii, techniki dentystycznej i ortodoncji towarzyszą Ci w trakcie leczenia. Ich wiedza medyczna i doświadczenie są gwarancją, że jesteś pod najlepszą opieką.


Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.7 / 5
Zobacz feedback
No Logo
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
 • FAQ
 • Zostań partnerem
 • Kariera
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 9:00-17:30)
 • [email protected]
 • Blog
 • Zniżka studencka
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon
 • social icon

©2022 DR SMILE