Co to są kieszonki dziąsłowe?

Zdrowe dziąsła przylegają do szyjek zębów. W momencie, gdy dziąsła ulegną zapaleniu i cofną się o co najmniej 2 milimetry, mówimy o kieszonkach dziąsłowych. Jeśli kieszonki dziąsłowe nie są leczone, pogłębiają się i może dojść do zapalenia przyzębia. Dzieje się tak za sprawą bakterii, które gromadzą się na powierzchniach zębów, między zębami i na dziąsłach. Jeśli nie zostaną one usunięte, dochodzi do zapalenia, które często ma charakter ropny. Dziąsła cofają się i tworzą się kieszonki dziąsłowe.

Objawy zapalenia kieszonek dziąseł

Najczęstszym objawem kieszonek dziąsłowych jest zaczerwienienie i obrzęk dziąseł. Zęby są wrażliwe na gorące i zimne napoje, potrawy i desery. Zęby i dziąsła są bardzo wrażliwe podczas szczotkowania, mogą boleć, a nawet krwawić. Osoby dotknięte chorobą skarżą się na silny i nieprzyjemny zapach z ust, nawet przy dobrej higienie jamy ustnej.

Inne objawy mogą obejmować rozchwianie zębów lub poważne nagromadzenie kamienia nazębnego. Tłusty policzek lub gorączka również wskazują na infekcję. Przy zapaleniu może dojść do powstania przetok, po których na dziąśle tworzy się ropa. Pulsowanie stanu zapalnego może również powodować bóle głowy.

Spuchnięte węzły chłonne mogą być oznaką stanu zapalnego. Stomatolog może stwierdzić, czy powstały kieszonki dziąsłowe i jak bardzo są one zaawansowane.

Kieszonki dziąsłowe z powodu zębów mądrości

Jeśli zęby mądrości nie do końca się przebiły, to często dochodzi do zapalenia kieszonek dziąsłowych. Powodem tego jest gromadzenie się resztek pokarmowych w kieszonkach dziąsłowych, co powoduje rozwój bakterii. Powstały w ten sposób stan zapalny atakuje zarówno ząb mądrości, jak i otaczające go dziąsła.

Aby złagodzić ból, można schłodzić dotknięty obszar lub użyć kremu odczulającego. Zapalenie nie zagoi się jednak dopóki ząb nie zostanie usunięty, a kieszonka dziąsłowa nie zostanie wyleczona.

Kieszonki dziąsłowe przy protezach

Jeśli zapalenie rozwinie się głęboko w koronce, mostku lub implancie, to powstają kieszonki dziąsłowe. Aby zapobiec poluzowaniu się i wypadnięciu protezy, należy niezwłocznie udać się do stomatologa.

Brücke, Implantat, Krone

Inne przyczyny kieszonek dziąsłowych

Najczęstszą przyczyną powstawania kieszonek dziąsłowych jest zaawansowana choroba przyzębia. Stan zapalny atakuje dziąsła, tkanki i kości, tak że zęby nie mają już pewnego oparcia.

Jeśli nić nie jest używana prawidłowo i wywiera zbyt duży nacisk, przestrzenie między zębami mogą zostać uszkodzone. Otwarte obszary są bardziej podatne na stany zapalne, a tym samym na tworzenie się kieszonek dziąsłowych.

Nawet mycia zębów trzeba się nauczyć. Nadmierny nacisk może podrażniać dziąsła i powodować drobne urazy linii dziąseł. Może to prowadzić do stanów zapalnych i w końcu do recesji dziąseł.

Jeśli zgrzytasz zębami, nie tylko obciążasz powierzchnie zębów i szkliwo, ale także dziąsła. Podrażnione dziąsła mogą cofać się.

Zmiany hormonalne, takie jak w okresie dojrzewania lub ciąży, mogą być między innymi przyczyną powstawania kieszonek dziąsłowych. Dziąsła stają się uwrażliwione i bardziej podatne na stany zapalne.

Unikaj kieszonek dziąsłowych poprzez odpowiednią higienę jamy ustnej i kontrole

Aby uniknąć tworzenia się kieszonek dziąsłowych, należy przestrzegać dokładnej higieny jamy ustnej.

To znaczy myj dwa razy dziennie zęby pastą do zębów zawierającą fluor i czyść przestrzenie między zębami nicią dentystyczną lub szczoteczkami międzyzębowymi.

Ponieważ na języku osadza się wiele bakterii, należy usunąć powłokę za pomocą skrobaczki do języka lub szczoteczki do języka. Następnie możesz przepłukać usta płyn do płukania zawierającym  chlorheksydynę.

Powinieneś także regularnie odwiedzać dentystę i raz lub dwa razy w roku wykonywać profesjonalne oczyszczenie zębów.

Pomiar głębokości kieszonek dziąsłowych

W celu ustalenia, czy i jak należy leczyć dziąsła, dentysta dokona pomiaru kieszonki dziąsłowej. W tym zabiegu do dziąsła wprowadzana jest sonda periodontologiczna. Jeśli wchodzi na głębokość do dwóch milimetrów, leczenie nie jest konieczne. Jeśli jednak sonda zapadnie się głębiej, należy leczyć kieszonki dziąsłowe.

Wypełnianie kieszonek dziąsłowych

Kieszonki dziąsłowe są często wypełniane za pomocą przeszczepu, dzięki czemu wrażliwe na ból szyjki zębów nie są już odsłonięte. Wykorzystuje się tu tkankę własną organizmu, która w krótkim czasie zrasta się z cofniętym dziąsłem.

W zależności od wysiłku i techniki leczenia, koszty wahają się od 200 do 250 zł na obszar dentystyczny.

Leczenie kieszonek dziąsłowych

Podczas leczenia kieszonek dziąsłowych oczyszczane są powierzchnie zębów i przestrzenie międzyzębowe oraz usuwane są bakterie. W przypadku zaawansowanych recesji dziąseł, np. w przypadku paradontozy, zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dziąsło jest delikatnie rozluźnione od zęba, dzięki czemu płytka nazębna, bakterie i zmienione chorobowo tkanki mogą zostać usunięte z kieszonek dziąsłowych.

Po zabiegu stosuje się preparaty antybakteryjne, dezynfekujące na bazie chlorheksydyny. Koszt leczenia różni się w zależności od stopnia zaawansowania i waha się od około 700 do 2500 zł. Ustawowe ubezpieczenia zdrowotne dofinansowują koszty leczenia. 

Po zakończeniu leczenia należy wykonywać regularne wizyty kontrolne i dokładnie czyścić zęby, przestrzenie międzyzębowe i dziąsła. Połączenie leczenia z dokładną higieną jamy ustnej prowadzi do wyeliminowania objawów, takich jak nieświeży oddech.

Leczenie laserowe

Podczas zabiegu laserowego dziąsło nie jest rozcinane. Kieszonki dziąsłowe i powierzchnie korzeni zębów są dokładnie oczyszczane, a tkanki zapalne usuwane.

Po leczeniu należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej i zębów oraz regularnie zgłaszać się na badania kontrolne.

Zaleca się również kwartalne sesje profilaktyczne z profesjonalnym czyszczeniem zębów.

Koszty zabiegu laserowego są indywidualne i zależą od ilości leczonych kieszonek dziąsłowych, jak również od ich rozległości. Z reguły koszt zęba wynosi około 50 zł. Koszty leczenia nie są pokrywane przez ustawowe ubezpieczenie zdrowotne.

Leczenie kieszonek dziąsłowych za pomocą leków

Jeśli recesja dziąseł nie jest jeszcze nasilona, można zastosować krem lub żel do pielęgnacji dziąseł. Wzmacnia dziąsła i ma działanie antybakteryjne.

Można też stosować Chlorhexamed, który znajduje się m.in. w płukankach i żelach do ust. Zwalcza bakteryjne stany zapalne i jest stosowany w chirurgii przyzębia po zabiegach w jamie ustnej.

Jeśli zapalenie występuje wielokrotnie w kieszonkach dziąsłowych, lekarz może zazwyczaj wstrzyknąć antybiotyki do kieszonek lub przepisać antybiotyki w formie tabletek.

Alternatywne metody leczenia

Możesz leczyć cofające się dziąsła naturalnie i złagodzić ból za pomocą następujących leków homeopatycznych i środków domowych:

 • Aloe vera: działanie antybakteryjne, zmniejsza głębokość kieszonek dziąsłowych

 • Olejek goździkowy: środek przeciwbólowy

 • Olejek z drzewa herbacianego: antyseptyczny, przeciwzapalny

 • Preparaty z kurkumy, szałwii, tymianku, zielonej herbaty, rumianku: przeciwzapalne

 • Roztwory soli, korzeń łopianu: zatrzymuje rozwój bakterii

 • Olej kokosowy: dba o błonę śluzową jamy ustnej

 • Witamina C: wzmacnia dziąsła

 • Witamina D: wzmacnia układ odpornościowy

 • Preparaty kwiatowe Bacha (globulki, krem, żel, spray, pastylki do ssania): wspomagają gojenie

Kurkuma

Czyszczenie kieszonek dziąsłowych w domu

Należy codziennie czyścić zęby, dziąsła i kieszonki dziąsłowe.

Do tego celu nadają się nici dentystyczne i szczoteczki międzyzębowe. Podczas czyszczenia dopasowują się do kieszonek dziąsłowych i skutecznie je oczyszczają.

Używając szczoteczek międzyzębowych, upewnij się, że używasz kilku szczoteczek o różnych rozmiarach, aby wyczyścić każdą kieszonkę dziąsłową z osobna.

Nie zaleca się stosowania patyczków do nici dentystycznych, ponieważ nie są one tak skuteczne w docieraniu do korzeni zębów, a ryzyko uszkodzenia dziąseł jest znacznie wyższe.

Innym sposobem na dokładne oczyszczenie zarówno przestrzeni między zębami, jak i kieszonek dziąsłowych jest stosowanie irygatorów doustnych. 

NASZE PLACÓWKI

Placówki DR SMILE znajdziesz już w ponad 20 polskich miastach

Specjaliści i specjalistki z dziedziny stomatologii, techniki dentystycznej i ortodoncji towarzyszą Ci w trakcie leczenia. Ich wiedza medyczna i doświadczenie są gwarancją, że jesteś pod najlepszą opieką.


Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.7 / 5
Zobacz feedback
No Logo
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
 • FAQ
 • Zostań partnerem
 • Kariera
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 9:00-17:30)
 • [email protected]
 • Blog
 • Zniżka studencka
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon
 • social icon

©2022 DR SMILE