Terapia szyną - szyna SSŻ a zaburzenia budowy szczęki i żuchwy

SSŻ a zaburzenia budowy szczęki i żuchwy

Terapia szyną SSŻ to jeden z najbardziej efektywnych rodzajów terapii w leczeniu zespołu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Czy trakcie snu odczuwasz napięcie w szczęce i żuchwie, ból głowy lub karku, bądź masz ubytki niepróchnicowego pochodzenia? Wiążą się one najczęściej z zaburzeniami budowy szczęki i żuchwy. Zaburzenie budowy narządu żucia prowadzi do wymienionych objawów i w większości przypadków może być leczone indywidualnie poprzez terapię szynami SSŻ. Diagnostyka zaburzeń SSŻ nie zawsze jest łatwa. Specjaliści mogą w niektórych przypadkach rozpoznać chorobę gołym okiem, podczas gdy czasami konieczne jest wykonanie testu czynnościowego zgryzu. Test pokazuje stomatologowi stan Twojego zgryzu i pozwala wykryć w ten sposób zaburzenia budowy. 

Przebieg terapii szyną SSŻ

Jak będzie przebiegać twoja szynoterapia , kiedy zaburzenia SSŻ zostaną już zdiagnozowane? Na początek na podstawie wycisku twoich zębów wykonany zostaje trójwymiarowy model Twojego narządu żucia.  Zostaje on potem wykorzystany do wykonania szyny SSŻ, zwanej również szyną diagnostyczną, która zostaje indywidualnie dopasowana do Twojego zgryzu i do Twojego zaburzenia budowy szczęki i żuchwy. Szyna powinna być noszona na noc do spania, aby przywrócić równomierne obciążenie mięśni żuchwy. W ciężkich przypadkach noszenie szyny może być konieczne również w ciągu dnia, przy czym stanowi to raczej wyjątek. Jeśli regularnie nosisz szynę, już po pierwszych tygodniach powinny nastąpić odczuwalne zmiany. 

Koszty terapii szyną SSŻ oraz refundacja przez kasę chorych

Koszty terapii szyną SSŻ mogą w zależności od rozmiaru, przebiegu i nakładu produkcji bardzo się różnić. Ponieważ stomatolog musi indywidualnie dopasować szyny, koszty terapii szynowej nigdy nie są o wiele niższe niż ta wartość średnia. 

W zależności od zużycia szyna może starczyć na okres od pół roku do pięciu lat. Przede wszystkim szyny pacjentów, którzy zgrzytają zębami, nie starczają na długo ze względu na wysokie zużycie.  

Publiczna kasa chorych

Z reguły kasa chorych pokrywa koszty związane z terapią szyną SSŻ. Decyduje o tym fakt, że dentysta lub ortodonta wiarygodnie potwierdzi, że ze względów medycznych potrzebujesz szyny SSŻ. Jeśli więc przedstawiona zostanie diagnoza wymagająca zastosowania szyny, kasa chorych pokrywa wszelkie koszty. Wyjątkiem jest ilość szyn, których będziesz potrzebować. Jeśli jest to poniżej jednej szyny diagnostycznej na rok, Twoja kasa chorych pokryje koszty terapii. Jeśli potrzebujesz więcej niż jednej szyny na rok ze względu na wysokie zużycie itp., kasa chorych może wymagać od Ciebie pewnego wkładu.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

W przypadku prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego nie można jednoznacznie określić, czy koszty terapii szyną zostaną pokryte. Zależy to od wybranej przez Ciebie taryfy i zawartych w niej świadczeń. Warto wybrać dodatkowe ubezpieczenie , które zazwyczaj pokrywa koszty terapii szyną SSŻ. Dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne często zawiera też wiele innych świadczeń, takich jak na przykład terapia alignerem lub profesjonalne czyszczenie zębów.


Photo by Anne Nygård on Unsplash

Proste zęby z DrSmile

Aktualnie DrSmile oferuje wyłącznie korekcję zębów z zastosowaniem szyn ortodontycznych (alignerów). Dzięki tej nowatorskiej metodzie można przy użyciu szyn Clear Aligner ustawić zęby we właściwym położeniu już w ciągu 4–9 miesięcy. W ten sposób niweluje się stłoczenia, zamyka szpary między zębami oraz koryguje inne wadliwe ustawienia zębów przednich.

Po bezpłatnej wizycie informacyjnej w gabinecie partnerskim DrSmile eksperci sporządzą komputerowo indywidualny plan leczenia, który zwizualizuje przesunięcia zębów.

Jeżeli klient zaakceptuje indywidualny plan leczenia, wykonuje się na miarę alignery, które są dostarczane bezpośrednio do domu. Całe leczenie jest obserwowane i kontrolowane z użyciem aplikacji przez dentystów będących partnerami DrSmile.

Dzięki DrSmile łatwo i szybko zyskasz nieskrępowany uśmiech.

Nasze placówki

Placówki DR SMILE znajdziesz już w ponad 30 polskich miastach

Specjaliści i specjalistki z dziedziny stomatologii, techniki dentystycznej i ortodoncji towarzyszą Ci w trakcie leczenia. Ich wiedza medyczna i doświadczenie są gwarancją, że jesteś pod najlepszą opieką.


trustpilot icon
Ocena pacjentów
Trustpilot start It black background
4.4 / 5
Sprawdź opinie o nas
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
 • FAQ
 • Sklep DR SMILE
 • Zostań partnerem
 • Kariera
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
 • [email protected]
 • Blog
 • Zniżka studencka
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon
 • social icon

©2022 DR SMILE