DrSmile logo

Szkliwo zęba

Szkliwo zębów, po łacińsku enamelum, jest tarczą ochronną Twoich zębów. Ma grubość do 2,5 mm i tworzy zewnętrzną warstwę zęba, chroniąc go przed wpływami zewnętrznymi oraz nadając mu jędrność i stabilność. Szkliwo zęba składa się głównie z martwych komórek i nie ma nerwów, dlatego nie można go poczuć. Wadą szkliwa zębów jest to, że nie potrafi się ono samo zregenerować. Więc jeśli części odłamków szkliwa lub jeśli jest poważnie zużyte, ciało nie może go przywrócić. Wtedy wizyta u dentysty jest absolutnie konieczna. Jeśli szkliwo zębów jest zbyt mocno uszkodzone, Twoje zęby są podatne na próchnicę, zużycie i podrażnienia. Tutaj dowiesz się, jak możesz chronić szkliwo zębów i co zrobić, gdy jest uszkodzone. 

Czym jest szkliwo zębów i jaka jest jego funkcja? 

Szkliwo zęba składa się z martwych komórek ciała. Dokładniej z mieszanki wapnia, sodu, fosforu i magnezu. Z tego powodu szkliwo zębów jest najtwardszą częścią Twojego ciała i jest niezwykle odporne na działanie czynników zewnętrznych. Pod szkliwem znajduje się zębina, zwana również zębiną, która jest chroniona przez szkliwo.

Zanik szkliwa – jak znika szkliwo 

Szkliwo zęba może zostać zniszczone przez różne czynniki zewnętrzne. Z jednej strony kwaśne pokarmy są wielkim wrogiem szkliwa zębów. Kwas niszczy szkliwo, powodując, że zębina staje się bardziej widoczna, a zęby żółkną i stają się bardziej wrażliwe. Z drugiej strony, szlifowanie zębów może również prowadzić do utraty lub odpryskiwania warstwy ochronnej na skutek mechanicznego ścierania szkliwa. 

Wzmacnianie i remineralizacja szkliwa zębów 

Prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem ochrony i wzmocnienia szkliwa zębów jest regularne mycie zębów. W ten sposób usuwane są bakterie i kwasy, które z czasem niszczą szkliwo. Uważaj jednak, aby nie używać agresywnej pasty do zębów. W szczególności pasty do zębów, które obiecują bardzo silny efekt „wybielania”, są zwykle bardzo agresywne i po dłuższej perspektywie prowadzą nawet do żółknięcia zębów. Należy również zwrócić uwagę na prawidłową technikę czyszczenia. Nie powinieneś wywierać zbyt dużego nacisku na zęby, ponieważ może to również prowadzić do erozji dziąseł. Ponadto to, co jest znane jako remineralizacja szkliwa zębów, może odbudować szkliwo zębów.

Samantha-Testimonial-smile

Czy szkliwo można naprawić? 

Remineralizacja, na przykład za pomocą specjalnej pasty do zębów, może odbudować szkliwo Twoich zębów. Wapń i fosforan zawarte w paście do zębów przywracają szkliwu ważne składniki budulcowe, pozwalając mu na samoregenerację. Stomatolog ma również różne możliwości wzmocnienia i ochrony szkliwa zębów. W szczególności uszczelnienie zębów zapewnia dodatkową ochronę szkliwa zębów, dzięki czemu jest mniej atakowane. Ponadto, profesjonalne czyszczenie zębów pomaga usunąć uporczywe przebarwienia i kamień nazębny na zębach.

Odbudowa szkliwa zębów - pasta do zębów czy domowy sposób?

Sztuczna odbudowa szkliwa zębów nie jest możliwa. Gdy szkliwo całkowicie zniknie, pomóc może jedynie wypełnienie lub korona. Możliwe jest jednak wzmocnienie szkliwa specjalnymi pastami do zębów. Sprawiają, że szkliwo jest bardziej odporne i zapobiegają jego utracie. W przypadku wszystkich innych środków, takich jak środki naturalne lub domowe, dentyści zalecają ostrożność. Jeśli szkliwo jest bardzo zniszczone, jedynym rozwiązaniem jest wizyta u stomatologa, w przeciwnym razie nie można wykluczyć utraty zęba. 

Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.7 / 5
Zobacz feedback
No Logo
No Logo
Nasze Clear Alignerarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
  • social icon
  • social icon

©2022 DR SMILE