Co pomaga na ból zęba?

Ból zęba ma wiele różnych przyczyn. Ale ma jedną wspólną cechę: szczególnie silny ból zęba ciężko jest znieść. W każdym przypadku należy szybko skonsultować się z dentystą. Jeśli ból zęba pojawi się w nocy, np. w pozycji leżącej, lub w weekend, początkową ulgę mogą przynieść domowe sposoby leczenia lub środki przeciwbólowe.

Wskazówka: jeżeli nie można zlokalizować bardzo silnego bólu zęba, klatka piersiowa jest ściśnięta, a ból promieniuje do ramienia, mogą to być objawy zawału serca. W takim przypadku natychmiast wezwij pogotowie!

X-ray

Przyczyny bólu zęba

Przyczyny bólu zęba sięgają od problemów stomatologicznych, takich jak próchnica, po neuralgię nerwu trójdzielnego. W tym drugim przypadku jest to nerw twarzowy trójdzielny, który w stanie zapalnym może powodować silny ból zęba. Ból zęba w zębie trzonowym lub ból zęba podczas żucia jest często spowodowany próchnicą lub odsłoniętymi szyjkami zębów. Właściwa higiena jamy ustnej ma zatem zasadnicze znaczenie dla profilaktyki. Istnieją jednak również inne przyczyny, które w skrócie przedstawimy Ci poniżej.

Ból zęba po plombowaniu

Ból może wystąpić również po zabiegach stomatologicznych. Możliwe przyczyny to plomby. Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy ból zęba jest normalny po plombowaniu? A jeśli tak: jak długo trwa? 

Odpowiedź brzmi: tak, ból może wystąpić, ale powinien ustąpić po kilku dniach. Jeśli tak się nie stanie, prosimy o ponowną wizytę u stomatologa. Możliwe przyczyny bólu zęba po plombowaniu:

 • Plomba nie jest idealnie dopasowana do zęba:  jest zbyt wysoka i sprawia wrażenie ciała obcego. Można temu zaradzić, szlifując plombę u dentysty.

 • Trzeba było usunąć dużo próchnicy: mogło to spowodować podrażnienie nerwu zęba. Podczas jedzenia lub żucia nacisk na plombę może się zwiększyć, powodując ból.

 • Zapalenie dziąseł i zębów: bakterie mogły dostać się do dziąseł podczas zakładania plomby. W takim przypadku dobra higiena jamy ustnej może złagodzić ból.

  Karies: Symptome, Stadien, Behandlung und Vorbeugung

Ból zęba po leczeniu kanałowym

Podczas leczenia kanałowego nerw zostaje usunięty z zęba i tym samym powinien prowadzić do ustąpienia bólu. Niestety, nie zawsze tak jest. Niektórzy pacjenci skarżą się, że po leczeniu kanałowym ból zęba nasila się lub odczuwają ból podczas żucia. Przyczyny tego mogą być różne. 

Z jednej strony w trakcie leczenia kanałowego może dojść do ułamania zęba, co wówczas jest odczuwane jako bardzo bolesne. Z drugiej strony, bakterie lub resztki tkanek, które nie zostały usunięte, mogą spowodować stan zapalny. Jeśli odczuwasz ból po leczeniu kanałowym, pamiętaj o ponownej wizycie u stomatologa!

Ból zęba przy przeziębieniu

Przy przeziębieniach często zdarza się, że oprócz zatkanego nosa bolą też zęby. W mniejszym stopniu dotyczy to jednak bólu, gdy nacisk wywierany jest na pojedynczy ząb. Ból odczuwany jest raczej w kilku zębach, szczególnie w górnych, bocznych rzędach zębów. Najczęściej przyczyną jest stan zapalny zatok spowodowany przeziębieniem, który uciska nerw zębowy. To z kolei wywołuje ból w okolicy zębów. Po ustąpieniu przeziębienia powinien również ustąpić ból zęba. 

Ból zęba podczas żucia

Najczęstszą przyczyną bólu zęba podczas żucia jest jego uszkodzenie. Ból zęba występuje szczególnie przy żuciu i zimnie oraz przy żuciu twardych pokarmów. Dziura w zębie nie zawsze musi być widoczna. Zwłaszcza w przypadku zapalenia miazgi (zapalenie nerwu zębowego) twardość i temperatura pokarmu odgrywają istotną rolę. 

Jedną z głównych przyczyn bólu przy żuciu jest próchnica, gdzie w wyniku demineralizacji dochodzi do powstania dziury w zębie. Możliwy jest również ból zęba podczas żucia spowodowany przeziębieniem, jak wspomniano w poprzednim akapicie.

Ból zęba spowodowany zębem mądrości

Również jeden lub więcej zębów mądrości może powodować silny ból. Częstą przyczyną tego jest brak miejsca w szczęce. Szczególnie w nocy ból ten jest odczuwany jako bardzo nieprzyjemny. Innymi przyczynami mogą być:

 • Ból po operacji zęba mądrości

 • Wyrzynanie się zębów mądrości

 • Zapalenie zębów mądrości

 • Przesunięcie zębów z powodu braku miejsca

 • Próchnica zębów

Jeśli po operacji zęba mądrości pojawią się dreszcze, gorączka lub trudności w przełykaniu, należy szybko zgłosić się do stomatologa!

Ból zęba w czasie ciąży

Ból zęba w ciąży jest bardzo częsty, ponieważ w tym czasie gospodarka hormonalna kobiety ulega znacznym zmianom. Niektóre kobiety skarżą się na bolesność zębów trzonowych, inne na krwawienie dziąseł. 

Dzieje się tak między innymi dlatego, że zmienia się skład śliny i jej ilość. Około 75% kobiet w ciąży cierpi przykładowo na ciążowe zapalenie dziąseł. 

Dodatkowo w czasie ciąży zmieniają się nawyki żywieniowe – kobiety w ciąży często mają silny apetyt na węglowodany czy słodycze. Dlatego już od początku ciąży kobiety powinny zwracać uwagę na dokładną higienę jamy ustnej.

Łagodzenie bólu zęba

Kiedy zacznie Cię boleć ząb, nasuwa się szczególnie jedno pytanie: co szybko pomaga? Jeśli od dłuższego czasu cierpisz z powodu bólu zęba, odwiedź gabinet stomatologiczny. Ale co zrobić poza godzinami otwarcia gabinetu? Jeśli ból jest bardzo silny i nie do zniesienia, można wezwać pogotowie lub udać się bezpośrednio do szpitala. 

Jeśli ból zęba jest nieco mniej dotkliwy, można udać się do apteki po poradę dotyczącą środków przeciwbólowych. Zaleca się ostrożność, zwłaszcza w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie każdy lek przeciwbólowy nadaje się do stosowania w tych fazach życia. 

Jeśli nie chcesz zażywać środków przeciwbólowych, ból zęba można złagodzić domowymi sposobami. Często stosuje się również preparaty homeopatyczne.

Domowe sposoby na ból zęba

Zasadniczo domowe środki są odpowiednie do łagodzenia bólu zęba u dzieci i dorosłych. Zaleca się jednak ostrożność w czasie ciąży i karmienia piersią, najlepiej skonsultować się z lekarzem, które metody są bezpieczne. 

 • Goździki, cebula i czosnek: jeśli ugryziesz goździk w pobliżu bolącego zęba, pojawi się lekki efekt znieczulający. Ogólnie goździki, cebula i czosnek są uważane za środki przeciwzapalne.

 • Herbaty z mięty pieprzowej, rumianku i imbiru: w postaci płynu do płukania ust mogą być stosowane jako domowy środek na ból zęba i stany zapalne.

 • Chłodzenie okładem z lodu: ponieważ ciepło ma negatywny wpływ na ból, chore miejsce można schłodzić okładem z lodu, najlepiej zawiniętym w ściereczkę.

 • Roztwory soli: rozpuszczenie soli w ciepłej wodzie, a następnie trzymanie jej w ustach przez około 2 minuty (nie pić!) może mieć działanie przeciwbólowe.

 • Ssanie oleju: ta metoda jest jedną z dobrze znanych domowych metod leczenia, ponieważ może wzmocnić dziąsła i zmniejszyć ilość bakterii.

 • Domowe sposoby na bolesne zęby mądrości: chłodzenie jest bardzo pomocne przy obrzękach i stanach zapalnych. Odkażająco działają herbatki z szałwii i rumianku, należy też unikać nikotyny, alkoholu i nabiału.

 • Domowe sposoby na ból po leczeniu kanałowym: zalecane są tu również goździki, herbata rumiankowa i chłodzenie.

Hausmittel Zahnschmerzen, Nelken

Tabletki na ból zęba

Tabletki na receptę są często stosowane w przypadku bardzo silnego bólu zęba, np. po operacji zęba mądrości. Te środki przeciwbólowe są bardzo silne i prawie zawsze przynoszą ulgę w bólu, ale nie można ich kupić bez recepty na ostry ból zęba. 

Niemniej jednak, istnieją również tabletki bez recepty, które przynoszą ulgę w nagłych wypadkach. Najbardziej znane to:

 • Kwas acetylosalicylowy (ASA): potocznie zwany aspiryną, ten łagodny środek przeciwbólowy jest tylko w niewielkim stopniu skuteczny w zwalczaniu bólu zęba. Aspiryna ma działanie rozrzedzające krew i przeciwzakrzepowe, dlatego nie wolno jej przyjmować przed zabiegiem stomatologicznym!

 • Paracetamol: jest dobrze tolerowany i stosowany przy łagodnym bólu zęba. Ponieważ praktycznie nie ma skutków ubocznych, w aptece można go kupić bez recepty do 500 mg.

 • Ibuprofen: kiedy środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol, nie pomagają, ibuprofen często przynosi pożądany efekt. Ponieważ ibuprofen ma silniejsze działanie przeciwbólowe, ale nie nadaje się do długotrwałego stosowania.

Czy alkohol pomaga na ból zęba?

To, co na początku brzmi jak żart, nie powinno być lekceważone: alkohol może złagodzić ból zęba, ponieważ ma działanie dezynfekujące. Alkoholu nie należy jednak pić, lecz stosować jako płyn do płukania jamy ustnej. Szczególnie odpowiednie są wysokoprocentowe alkohole, takie jak wódka.

Łagodzenie bólu zębów u niemowląt i małych dzieci

Ząbkowanie jest postrzegane przez niemowlęta jako bolesne, oznajmiają je płaczem, czy to w dzień czy w nocy. Jednak

leki na ból zęba u niemowląt i małych dzieci powinny być przepisywane wyłącznie przez pediatrę. Niektóre domowe środki mogą pomóc złagodzić ból. Obejmuje to żucie twardych pokarmów. Na ból zęba można również stosować globulki. 

Łagodzenie bólu zęba u dzieci

Podobnie jak w przypadku niemowląt, leki dla dzieci powinny być przepisywane wyłącznie przez pediatrę. Ponieważ ból zęba jest często oznaką próchnicy, należy szybko umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. 

Do najczęstszych domowych środków na ból zęba u dzieci należą:

 • Płyny do płukania ust z rumianku lub szałwii

 • Schłodzić dotknięte miejsce: uważaj na zimno! Najlepiej zawinąć okład z lodu w ściereczkę, aby chronić skórę

 • Goździki: podobnie jak u dorosłych, żucie goździków ma działanie lekko znieczulające na ból zęba

 • Ból zęba można złagodzić za pomocą globulek

 • Kąpiel stóp: ciepła (nie gorąca!) woda może rozproszyć ból zęba i tym samym przynieść ulgę.

trustpilot icon
Ocena pacjentów
Trustpilot start It black background
4.4 / 5
Sprawdź opinie o nas
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
 • FAQ
 • Sklep DR SMILE
 • Zostań partnerem
 • Kariera
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
 • [email protected]
 • Blog
 • Zniżka studencka
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon
 • social icon

©2022 DR SMILE