DrSmile logo

Krwawienie dziąseł: co się za tym kryje?

Krwawienie dziąseł może mieć zupełnie nieszkodliwe przyczyny. Może jednak wskazywać również na poważniejsze choroby dziąseł czy zębów. Wyjaśniamy.

Proste zęby z alignerem

Zbyt mocno czyszczone, czy jednak coś poważniejszego?

Czy wypluta pasta do zębów po myciu zawiera krew lub czy Twoje dziąsła krwawią nagle po użyciu nici dentystycznej? To oznaki zapalenia i podrażnienia dziąseł. Łagodne zapalenie dziąseł występuje, gdy w jamie ustnej gromadzą się bakterie. Po jedzeniu bakterie tworzą płytkę nazębną. Jeśli zęby i przestrzenie międzyzębowe nie są dostatecznie oczyszczone, płytka nazębna twardnieje w postaci kamieniaco z kolei powoduje, że bakterie docierają do dziąseł i powodują ich stan zapalny. Jeśli zapalenie dziąseł nie jest leczone, może prowadzić do silnego bólu, a nawet do choroby przyzębia.

Jakie są przyczyny krwawienia z dziąseł?


Główną przyczyną nagłego krwawienia dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jeśli płytka nazębna na zębach i między nimi nie jest usuwana, bakterie gromadzą się i powodują stany zapalne dziąseł. Jednak ostry niedobór witamin osłabia również dziąsła i czyni je bardziej podatnymi na stany zapalne. Zapalenie dziąseł może wystąpić u osób dorosłych w każdym wieku, a także u dzieci.Krwawienie z dziąseł w czasie ciąży


Ze względu na zmiany hormonalne podczas ciąży częściej dochodzi do próchnicy zębów, krwawienia dziąseł i zapalenia dziąseł.
Całe ciało, a więc i dziąsła są lepiej ukrwione i dodatkowo tkanka mięknie. Dziąsła stają się przez to bardziej wrażliwe i podatne na bakterie i stany zapalne.
Krwawienie dziąseł może być niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ nieleczone może szybko doprowadzić do powstania głębokich kieszonek dziąsłowych i chorób przyzębia. W najgorszym przypadku prowadzi to do recesji dziąseł, wolnych szyjek zębowych lub utraty zębów.Krwawienie z dziąseł w okresie menopauzy


W okresie menopauzy stężenie hormonów drastycznie spada, co może powodować, że dziąsła stają się bardziej wrażliwe i podatne na obrzęki. Ułatwia to bakteriom osiedlanie się na dziąsłach i wywoływanie stanów zapalnych. Ponieważ zapalenie dziąseł ma podłoże hormonalne, nazywa się je hormonalnym zapaleniem dziąseł.

Krwawienie z dziąseł i cukrzyca


Diabetycy są bardzo podatni na stany zapalne dziąseł, a tym samym również na krwawiące dziąsła. Powodem tego jest to, że wysoki poziom cukru we krwi sprzyja zapaleniu dziąseł i osłabia układ odpornościowy. Ponadto zwiększona zawartość cukru w ślinie oznacza, że bakterie mogą łatwiej gromadzić się i rozmnażać.

Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.7 / 5
Zobacz feedback
No Logo
No Logo
Nasze Clear Alignerarrow
Placówkiarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
  • social icon
  • social icon

©2021 DrSmile