Krwawienie dziąseł: co się za tym kryje?

Krwawienie dziąseł może mieć zupełnie nieszkodliwe przyczyny. Może jednak wskazywać również na poważniejsze choroby dziąseł czy zębów. Wyjaśniamy.

Zahnfleischbluten Zahnfleischentzündung

Zbyt mocno czyszczone, czy jednak coś poważniejszego?

Czy wypluta pasta do zębów po myciu zawiera krew lub czy Twoje dziąsła krwawią nagle po użyciu nici dentystycznej? To oznaki zapalenia i podrażnienia dziąseł. Łagodne zapalenie dziąseł występuje, gdy w jamie ustnej gromadzą się bakterie. Po jedzeniu bakterie tworzą płytkę nazębną. Jeśli zęby i przestrzenie międzyzębowe nie są dostatecznie oczyszczone, płytka nazębna twardnieje w postaci kamieniaco z kolei powoduje, że bakterie docierają do dziąseł i powodują ich stan zapalny. Jeśli zapalenie dziąseł nie jest leczone, może prowadzić do silnego bólu, a nawet do choroby przyzębia.

Jakie są przyczyny krwawienia z dziąseł?


Główną przyczyną nagłego krwawienia dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jeśli płytka nazębna na zębach i między nimi nie jest usuwana, bakterie gromadzą się i powodują stany zapalne dziąseł. Jednak ostry niedobór witamin osłabia również dziąsła i czyni je bardziej podatnymi na stany zapalne. Zapalenie dziąseł może wystąpić u osób dorosłych w każdym wieku, a także u dzieci.Krwawienie z dziąseł w czasie ciąży


Ze względu na zmiany hormonalne podczas ciąży częściej dochodzi do próchnicy zębów, krwawienia dziąseł i zapalenia dziąseł.
Całe ciało, a więc i dziąsła są lepiej ukrwione i dodatkowo tkanka mięknie. Dziąsła stają się przez to bardziej wrażliwe i podatne na bakterie i stany zapalne.
Krwawienie dziąseł może być niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ nieleczone może szybko doprowadzić do powstania głębokich kieszonek dziąsłowych i chorób przyzębia. W najgorszym przypadku prowadzi to do recesji dziąseł, wolnych szyjek zębowych lub utraty zębów.Krwawienie z dziąseł w okresie menopauzy


W okresie menopauzy stężenie hormonów drastycznie spada, co może powodować, że dziąsła stają się bardziej wrażliwe i podatne na obrzęki. Ułatwia to bakteriom osiedlanie się na dziąsłach i wywoływanie stanów zapalnych. Ponieważ zapalenie dziąseł ma podłoże hormonalne, nazywa się je hormonalnym zapaleniem dziąseł.

Krwawienie z dziąseł i cukrzyca


Diabetycy są bardzo podatni na stany zapalne dziąseł, a tym samym również na krwawiące dziąsła. Powodem tego jest to, że wysoki poziom cukru we krwi sprzyja zapaleniu dziąseł i osłabia układ odpornościowy. Ponadto zwiększona zawartość cukru w ślinie oznacza, że bakterie mogą łatwiej gromadzić się i rozmnażać.

Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.7 / 5
Zobacz feedback
No Logo
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
 • FAQ
 • Zostań partnerem
 • Kariera
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 9:00-17:30)
 • [email protected]
 • Blog
 • Zniżka studencka
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon
 • social icon

©2022 DR SMILE