Aparat retencyjny: proste zęby na zawsze

Stały aparat retencyjny DR SMILE to sposób na zapewnienie, aby Twoje zęby już na zawsze pozostały proste. Umów się na bezpłatną wizytę informacyjną ze skanem 3D, aby Twój uśmiech był zawsze idealny.
Retainer na zęby DR SMILE

Czym jest stały retainer?

Nasze zęby poruszają się przez całe życie, dlatego też, aby mieć pewność, że nie powrócą do pierwotnej pozycji, konieczne jest stosowanie aparatów retencyjnych. Stały retainer na zęby DR SMILE to najprostszy sposób na zapewnienie tego, że Twój uśmiech zostanie idealny na zawsze. Drut retencyjny jest tworzony przy użyciu specjalnego oprogramowania, dzięki czemu jest w 100% niewidoczny i dopasowany do tylnej powierzchni zębów. Alternatywnie można zastosować nakładkowy retainer DR SMILE. Nakładkowy retainer należy nosić codziennie w nocy.

Zalety stałego aparatu retencyjnego DR SMILE

Zachowaj swój najlepszy uśmiech dzięki naszemu najnowocześniejszemu retainerowi ortodontycznemu. Całkowicie niewidoczny z zewnątrz, retainer utrzymuje zęby w tej samej pozycji dzięki naszej długotrwałej technologii.

Uzyskaj swój uśmiech w 3 prostych krokach

Zakładanie drutu retencyjnego skan 3D

1. Konsultacja z użyciem skanera 3D


Podczas bezpłatnej wizyty informacyjnej sprawdzimy, czy stały retainer DR SMILE jest dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem. Wykonamy też aktualny skan 3D Twoich zębów.

Stały drut retencyjny DR SMILE

2. Indywidualne rozwiązania laboratoryjneW DR SMILE wykonujemy Twój indywidualny retainer, dzięki czemu będzie on idealnie dopasowany do Twoich zębów.

Przed skanem należy wykonać zabieg usuwania kamienia nazębnego.

Retainer DR SMILE

3. Po założeniu retainera nadszedł czas na uśmiech!Po około dwóch tygodniach możesz zacząć nosić swój retainer, odbierając go w jednym z naszych gabinetów partnerskich DR SMILE. Na wizycie dentysta zamocuje Twój drut retencyjny. Twój uśmiech będzie trwał przez całe życie!

Nasze ceny

Potrzebujesz stałego aparatu retencyjnego DR SMILE dla dolnej lub górnej szczęki, lub dla obu?

Jeden łuk

153

miesiącLub zapłać 1.499zł jednorazowo

Dwa łuki

153

miesiącLub zapłać 1.999zł jednorazowo

Wasze pytania dotyczące stałej retencji DR SMILE

Jak długo utrzymuje się stały aparat retencyjny?

Stałe aparaty retencyjne nosi się przez całe życie. W idealnym wypadku retainer nie wymaga wymiany. Może się zdarzyć, że jeden z punktów samoprzylepnych poluzuje się i trzeba go będzie wymienić.

Jak długo należy nosić stały aparat retencyjny?

Mimo że drut retencyjny jest przeznaczony do noszenia do końca życia, można go zdjąć, kiedy tylko się chce. Należy pamiętać, że po zdjęciu aparatu retencyjnego zęby mogą powrócić do pierwotnej pozycji.

Czy aparat retencyjny jest widoczny na co dzień?

Stały aparat retencyjny DR SMILE jest wykonywany na zamówienie i zoptymalizowany tak, aby pozostał niezauważony. Po nałożeniu małych punktów mocujących retainer jest całkowicie ukryty w jamie ustnej i można go zauważyć jedynie przez dotyk. Przez pierwsze kilka dni może być bardziej odczuwalny, ale po kilku godzinach zapomnisz, że masz go na sobie.

Czy jedzenie może uszkodzić retainer?

Nie. Jedzenie nie powinno mieć wpływu na stały aparat retencyjny.

Czy mogę nadal myć zęby ze stałym aparatem retencyjnym?

Tak, dzięki stałemu aparatowi retencyjnemu DR SMILE można nadal myć zęby tak, jak dotychczas. Zaleca się jednak również stosowanie szczoteczki międzyzębowej, aby utrzymać optymalną higienę całej jamy ustnej.

Wszystko, co musisz wiedzieć o aparacie retencyjnym

Jak działa aparat retencyjny?

Minęło kilka lub kilkanaście miesięcy od założenia aparatu stałego lub rozpoczęcia leczenia nakładkami clear aligner. Nareszcie cieszysz się wymarzonym uśmiechem. Dowiadujesz się jednak, że aby leczenie nie poszło na marne, musisz zacząć stosować retencję… Czy to naprawdę konieczne?

Retencja to bardzo ważny etap w leczeniu ortodontycznym. Nikt nie chce przecież, by miesiące pracy, którą poświęcił na wyprostowanie zębów, po prostu przepadły. Retainer ortodontyczny pozwala utrzymać zęby w pozycji, w której chcemy je zachować. 

Celem leczenia ortodontycznego jest to, aby zęby pozostały na miejscu również w przyszłości. Ludzki zgryz i poszczególne zęby w naturalny sposób mają tendencję do przesuwania się do pozycji wyjściowej. Po 10 latach prawdopodobieństwo powrotu zębów do poprzedniej pozycji wynosi mniej więcej 90%. Zastosowanie aparatu retencyjnego ma sens – niezależnie, czy w formie szyny czy drutu – i dlatego jest niezbędne do pomyślnego zakończenia leczenia.

Retainer stały i ruchomy – na czym polega różnica

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje aparatów retencyjnych. W zależności od wcześniej leczonej wady zgryzu można użyć stałego lub ruchomego aparatu retencyjnego. Stały, cienki drut wykonany z metalu, który jest przymocowany do tylnej części zęba górnej lub dolnej szczęki, nazywany jest stałym aparatem retencyjnym. Drut retencyjny jest szczególnie zalecany po leczeniu poważnych wad zgryzu, aby uniknąć powrotu zębów do poprzedniego położenia.

Do wyboru jest również wyjmowany retainer w formie nakładki wykonanej z tworzywa sztucznego. Choć można ją zdjąć z zębów równie szybko jak nakładkę prostującą, należy ją nosić na stałe, w szczególności w pierwszych miesiącach po leczeniu nakładkami prostującymi. Później możemy stosować wyjmowany retainer po aparacie wyłącznie w nocy.

W DR SMILE oferujemy wyjmowany aparat retencyjny (nakładki retencyjne) oraz stały aparat retencyjny (stały retainer DR SMILE). Jeśli zdecydujesz się na stały aparat retencyjny (stały retainer DR SMILE), poinformuj nas o tym telefonicznie. Drut jest wykonywany na zamówienie po wykonaniu skanu 3D zębów i może być założony w gabinecie partnerskim DR SMILE.

Nakładka i szyna retencyjna DrSmile

Szyna retencyjna czy płytka - co wybrać?

Stały aparat retencyjny, mocowany do wewnętrznej powierzchni zębów, jest wykonany z metalowych elementów. Potrzeba trochę czasu, by przyzwyczaić się do szyny retencyjnej, szczególnie jeśli leczenie odbywaliśmy za pomocą nakładek ortodontycznych. Plusem tego rodzaju retencji jest wygoda - nie musimy pamiętać o zdejmowaniu i zakładaniu retainera.

Stały retainer DR SMILE jest wykonany ze stopu niklu i tytanu, nie może być więc noszony przez osoby uczulone na te substancje.

Płytka retencyjna, czyli po prostu wyjmowany aparat retencyjny, z wyglądu przypomina nakładki clear aligner. To ruchoma forma retencji - możemy zakładać ją i zdejmować z zębów wtedy, kiedy to dla nas wygodne. Wielu pacjentów stosuje wyjmowane nakładki retencyjne na noc. 

Drut retencyjny DrSmile

Ile kosztuje retainer?

W zależności od rodzaju wybranego retainera koszt może być różny.

Retainer nakładkowy: Ceny wynoszą 445 zł i 890 zł w zależności od tego, czy retainer jest na jeden czy oba łuki.

Stały aparat retencyjny DR SMILE: Ceny wynoszą 1499 zł i 1999 zł w zależności od tego, czy potrzebny jest jeden czy oba łuki.

Czy ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty założenia aparatu retencyjnego?

Nie, w Polsce ubezpieczenie zdrowotne w większości przypadków nie pokrywa kosztów założenia aparatów retencyjnych. Zalecamy jednak zawsze sprawdzenie tego u swojego ubezpieczyciela.

Jak długo muszę nosić aparat retencyjny?

Stały retainer jest zwykle przeznaczony do noszenia przez całe życie. Mimo to w średnich lub łagodnych przypadkach zaleca się jego noszenie co najmniej tak długo, jak trwa leczenie.

Nakładki retencyjne DR SMILE należy nosić co najmniej 22 godziny dziennie przez osiem tygodni po zakończeniu leczenia. Następnie należy je nosić tylko w nocy.

Uwaga! Po zakończeniu leczenia nakładkami ortodontycznymi zalecamy zachowanie ostatniej nakładki (na górny i dolny łuk zębowy) nawet, jeśli decydują się Państwo na stały lub zdejmowany retainer. Ostatnia nakładka będzie zabezpieczeniem np. w przypadku zgubienia nakładek retencyjnych.

Jak czyścić retainer nakładkowy?

Zdejmowane aparaty retencyjne można łatwo czyścić za pomocą szczoteczki do zębów. Do czyszczenia przestrzeni nad i pod aparatem retencyjnym można również użyć szczoteczki międzyzębowej.

Retainer nakładkowy można wyczyścić szczoteczką do zębów. Ważne jest, aby używać szczoteczek o miękkim włosiu i neutralnej pasty do zębów (bez ostrych drobinek).

Aby zapewnić dokładne i długotrwałe czyszczenie stałego aparatu retencyjnego, zalecamy również profesjonalne czyszczenie zębów dwa razy w roku.

Uszkodziłem/am swój stały aparat retencyjny, co mogę zrobić?

Ponieważ aparat retencyjny jest przymocowany na stałe, możliwe jest jego poluzowanie lub złamanie po pewnym czasie. W tym przypadku jak najszybciej zgłoś się do stomatologa lub ortodonty, jeśli zauważysz, że aparat jest uszkodzony. Specjalista usunie uszkodzony element podtrzymujący i zastąpi go nowym.

Regulacja i wymiana stałego aparatu retencyjnego: ile to kosztuje?

Pacjent będzie musiał sam ponieść koszty naprawy lub zakupu nowego aparatu retencyjnego. Koszty będą zależeć od stopnia uszkodzenia elementu podtrzymującego.

Czy zęby mogą się poruszać pomimo stosowania aparatu retencyjnego?

Czy założenie retainera po aparacie to gwarancja, że zęby pozostaną w tym samym miejscu? Jeśli nakładka retencyjna jest noszona przez zalecany czas, zęby nie będą się przesuwać. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że po kilkukrotnym wyjęciu retainera podczas ponownego zakładania można poczuć ucisk. W takim przypadku aparat retencyjny należy nosić częściej, aby zapobiec przesuwaniu się zębów.

Jeśli aparat retencyjny został założony prawidłowo i z odpowiednim napięciem, zęby nie będą się już przesuwać. Jeśli spełnisz wszystkie wymagania stawiane przez nasz zespół, jest bardzo mało prawdopodobne, że Twoje zęby ponownie będą się ruszać. Może się jednak zdarzyć, że po zdjęciu aparatu retencyjnego przy jego ponownym zakładaniu poczujesz ucisk. W takim przypadku należy częściej zakładać aparat retencyjny, aby mógł on spełniać swoje zadanie.

Trzeba też pamiętać, że celem retainera nie jest prostowanie zębów. To nakładka lub drucik przeznaczony tylko do utrzymania efektów leczenia. Sam aparat retencyjny nie jest w stanie przesunąć zębów, więc nie może zastąpić aparatu ani nakładek ortodontycznych.

trustpilot icon
Ocena pacjentów
Trustpilot start It black background
4.4 / 5
Sprawdź opinie o nas
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
 • FAQ
 • Sklep DR SMILE
 • Zostań partnerem
 • Kariera
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
 • [email protected]
 • Blog
 • Zniżka studencka
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon
 • social icon

©2022 DR SMILE