Jakie są rodzaje wad zgryzu?
Wada zgryzu to nieprawidłowe ustawienie jednego lub więcej zębów w górnej lub dolnej szczęce. Może się objawiać w formie zakrzywienia lub obrócenia. Nieprawidłowe ustawienie zębów wpływa nie tylko na kwestie estetyczne, lecz również może wiązać się z konsekwencjami zdrowotnymi.
Szparowatość

Jeśli zęby są zbyt małe lub istnieją braki w uzębieniu, ale także w przypadku, kiedy szczęka jest zbyt szeroka, mogą pojawić się nieestetyczne szpary między zębami. Szpary występują najczęściej pomiędzy siekaczami w górnej szczęce (diastema).
Charakterystyczna przerwa między jedynkami może być spowodowana genetyką, ale na jej powstanie może wpłynąć również np. zbyt mała liczba zębów w jamie ustnej. Przeczytaj więcej o diastemie i o tym, jak ją wyleczyć.
Stłoczenie

Zbyt wąska szczęka lub wąskie łuki zębowe prowadzą do problemów z przestrzenią, które skutkują stłoczeniem zębów lub brakiem miejsca na zęby, które jeszcze się nie wyrosły. Jeśli zęby są stłoczone, trudniej jest je czyścić. Może to prowadzić do próchnicy, a także do zapalenia dziąseł i paradontozy. Wszystko przez to, że nie możemy dostać się szczoteczką i nicią dentystyczną we wszystkie szczeliny międzyzębowe.
Zgryz otwarty

Jeżeli zęby przednie lub tylne nie kontaktują się ze sobą podczas zagryzania, to jest to tak zwany zgryz otwarty. Problem ten występuje głównie na przednim odcinku łuku zębowego, ale może też obejmować zęby tylne. Przyczyną tej wady zgryzu może być ssanie kciuka, nieprawidłowe funkcjonowanie języka lub nieprawidłowe połykanie i oddychanie.
Ta wada zgryzu może skutkować problemami z żuciem i gryzieniem, a nawet pojawieniem się bólu. U pacjentów często pojawia się też nieprawidłowe ułożenie języka przy mówieniu - ten problem musi być skonsultowany z logopedą.
Zgryz krzyżowy

Przy zgryzie krzyżowym zęby tylne nie kontaktują się prawidłowo. W szczęce górnej są one przechylone do wewnątrz (w kierunku podniebienia) lub w szczęce dolnej wychylone na zewnątrz (w kierunku policzka). Ta wada zgryzu może być spowodowana rozszczepem wargi i podniebienia, a także zbyt wczesne lub zbyt późne wyrzynanie się zębów.
Zgryz głęboki

Przy prawidłowym zgryzie, podczas zagryzania siekacze górne pokrywają siekacze dolne na około dwa do trzech milimetrów. W przypadku zgryzu głębokiego siekacze górne kompletnie pokrywają siekacze dolne.
W niektórych przypadkach ta wada zgryzu może wpływać na wygląd pacjenta, ponieważ cofnięta szczęka skraca optycznie twarz. Pacjenci często odczuwają też większe napięcie warg.
Zgryz prosty

Zgryz prosty to forma zgryzu krzyżowego. W przypadku zgryzu prostego siekacze górne i dolne stykają się ze sobą brzegami siecznymi. Konsekwencjami tej wady może być m.in. przeciążenie i zużycie zębów, utrudnione oddychanie w nocy oraz zaburzenia mowy. Z powodu wielu negatywnych konsekwencji bardzo ważne jest, by wyleczyć tę wadę zgryzu tak szybko, jak to możliwe.
Nagryz pionowy

Jeśli górna szczęka jest zbyt duża w stosunku do żuchwy, to pomiędzy górnymi i dolnymi siekaczami istnieje wyraźna (ponad dwa centymetry) odległość. Nagryz pionowy utrudnia prawidłowe zamknięcie ust i wpływa na wygląd profilu twarzy ("cofnięty podbródek").
Wada zgryzu a wygląd twarzy
Wady zgryzu mogą mieć wiele poważnych medycznych konsekwencji. Problemy z oddychaniem, prawidłową mową czy szybkie ścieranie się zębów to tylko niektóre z nich. Wiele pacjentów decyduje się jednak na naprawę wady zgryzu z innego powodu: tego, w jaki sposób wada wpływa na wygląd ich twarzy.
Jedna z najczęściej występujących wad zgryzu - zgryz głęboki - powoduje cofnięcie się podbródka, przez co twarz wydaje się krótsza, co jest szczególnie widoczne z profilu. Z z kolei zgryz krzyżowy może spowodować asymetrię twarzy.
Czy kompleksy spowodowane wadą zgryzu to dobry powód na wyprostowanie zębów? Jak najbardziej - pacjent powinien zdecydować się na leczenie zawsze wtedy, gdy wygląd jego zębów lub twarzy nie jest dla niego zadowalający.

Wady zgryzu - aparat
Jak wyleczyć wadę zgryzu? Klasyczną metodą jest stały aparat ortodontyczny. Leczenie w zależności od skomplikowania wady może trwać od roku do nawet kilku lat. Zaletą tego podejścia jest możliwość naprawienia poważniejszych wad zgryzu, chociaż te najbardziej złożone wymagają interwencji chirurga szczękowego.
Opisane wyżej wady zgryzu mogą być też skorygowane za pomocą niewidocznych nakładek ortodontycznych. Nakładki są produkowane indywidualnie dla każdego pacjenta po wcześniejszym wykonaniu skanu 3D zębów. Pacjent otrzymuje zestaw nakładek, które następnie zmienia co 14 dni. Dzięki temu, że każda nakładka ma delikatnie inny układ, zęby stopniowo przesuwają się we właściwym kierunku. Całe leczenie trwa najczęściej od 4 do 9 miesięcy.
Chcesz rozpocząć leczenie nakładkami? Zapisz się na bezpłatną wizytę informacyjną w jednym z kilkudziesięciu gabinetów partnerskich DR SMILE w Polsce!
Nakładki ortodontyczne leczą najczęstsze przypadki wad zgryzu


Ready
steady
smile
- DR SMILE® Białystok Wysoki Stoczek
- DR SMILE® Częstochowa Tysiąclecie
- DR SMILE® Gdańsk Śródmieście
- DR SMILE® Gdańsk Suchanino
- DR SMILE® Gdynia Śródmieście
- DR SMILE® Gliwice
- DR SMILE® Katowice Bogucice
- DR SMILE® Katowice Centrum
- DR SMILE® Kraków
- DR SMILE® Kraków Kielecka
- DR SMILE® Kraków Prądnik
- DR SMILE® Łódź
- DR SMILE® Łódź Polesie
- DR SMILE® Poznań Jeżyce
- DR SMILE® Poznań Ogrody
- DR SMILE® Rzeszów Śródmieście
- DR SMILE® Szczecin
- DR SMILE® Warszawa Czyste
- DR SMILE® Warszawa Dental Medicenter
- DR SMILE® Warszawa Mokotów
- DR SMILE® Warszawa Praga Północ
- DR SMILE® Warszawa Służew
- DR SMILE® Warszawa Wola
- DR SMILE® Wrocław Fabryczna
- DR SMILE® Wrocław Krzyki
- DR SMILE® Wrocław Śródmieście
- DR SMILE® Zielona Góra Wazów