Krzywe zęby u dorosłych

Krzywe zęby u dorosłych nie zawsze wymagają prostowania standardowym aparatem. Jakie wady są najczęstsze i jak je leczyć?
Krzywe zęby u dorosłych

Krzywe zęby u dorosłych

Wiele dorosłych osób cierpi na wady zgryzu. Czasami wady pojawiają się nawet, jeśli w młodości noszony był aparat ortodontyczny. Wtórne nabywanie wad zgryzu po aparacie nie należy do rzadkości. Nie ma jednak przeszkód, aby również w późniejszym wieku skorygować wadę. Można do tego wykorzystać stały aparat lub nakładki ortodontyczne.

Przyczyny krzywienia się zębów

Krzywe zęby mogą mieć przyczyny genetyczne lub być spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Często nawyki wieku dziecięcego mogą prowadzić do wad zgryzu. Do takich nawyków należą ssanie smoczka z językiem naciskającym na przednie zęby, bruksizm, ssanie kciuka lub gryzienie kredek. Wyrastające ósemki mogą być również powodować przemieszczanie się zębów u osób dorosłych. Zęby, które się obracają lub przemieszczają są częstym problemem nawet w wieku 35, 40 lub 50 lat.

Krzywe zęby po zdjęciu aparatu

Krzywienie się zębów po zdjęciu aparatu stałego jest dość częstym zjawiskiem. Dzieje się tak, ponieważ nie każdy pacjent jest świadomy konieczności stosowania retencji. Retencja to obowiązek po każdym leczeniu ortodontycznym, ponieważ bez niej zęby najprawdopodobniej wrócą do poprzedniego ułożenia.

Aby zapobiec krzywym zębom po aparacie, po zakończeniu leczenia powinno się zacząć stosować nakładki retencyjne lub założyć stały drut retencyjny. Retencja trzyma zęby “w ryzach” i zapobiega ich powrotowi na miejsce sprzed leczenia. Jeśli pacjent nie stosował retencji po leczeniu ortodontycznym, można wybrać wygodną korekcję ze zdejmowanymi nakładkami na krzywe zęby.

Konsekwencje wad zgryzu

Krzywe zęby lub wady zgryzu mogą być przyczyną wielu problemów. Na przykład stłoczenia mogą mieć negatywny wpływ na higienę jamy ustnej, ponieważ przestrzeni między zębami nie można już czyścić nićmi dentystycznymi lub czyszczenie ich jest kłopotliwe. Może to powodować stany zapalne dziąseł lub próchnicę. Tyłozgryz u dorosłych może utrudniać gryzienie. Ponadto siekacze nie są wystarczająco płukane śliną, co zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy. Tyłozgryz ma również silny wpływ na wygląd profilu twarzy. Dlatego też nie tylko dzieci, ale i dorośli powinni rozważyć leczenie tyłozgryzu. W przypadku zgryzu krzyżowego u osób dorosłych, może dojść do zaburzeń funkcji żucia i mowy. Ze względu na jednostronne obciążenie zarówno zęby, jak i staw skroniowo-żuchwowy mogą przedwcześnie ulec zużyciu. Leczenie zgryzu krzyżowego może zapobiec zużyciu zębów i bólowi.

Jak można zaradzić krzywym zębom?

Korekta źle ustawionych zębów zależy od rodzaju i złożoności problemu. Nie wszystkie wady zgryzu mogą być leczone tą samą metodą. Przy skomplikowanych wadach, najlepszym rozwiązaniem będzie aparat ortodontyczny lub nakładki prostujące. Inne wady, np. tyłozgryz i przodozgryz wymagają wizyty u ortodonty. Specjalista musi ocenić, czy możliwe jest leczenie z użyciem aparatu lub bez, czy też konieczna jest operacja.

Przezroczyste nakładki ortodontyczne DR SMILE mogą być stosowane do leczenia kosmetycznego m.in. stłoczeń lub szparowatości (w tym diastemy). Kompleksowe leczenie zgryzu głębokiego i zgryzu otwartego nakładkami nie jest możliwe, chociaż alignery w wielu przypadkach mogą pomóc w estetycznym ustawieniu zębów. Dalsze szczegóły mogą Państwo omówić z naszymi ekspertami podczas bezpłatnej wizyty informacyjnej.

Krzywe zęby

Leczenie wad zgryzu u osób dorosłych bez aparatu stałego

Nakładki ortodontyczne są jedną z najbardziej dyskretnych form leczenia wad u dorosłych. Dają one możliwość spełnienia marzenia o pięknych zębach nawet przy intensywnym życiu zawodowym. DR SMILE specjalizuje się w najnowocześniejszej formie leczenia i pomaga osiągnąć promienny uśmiech z niewidocznymi nakładkami. Alignery są noszone 22 godziny na dobę, można je zdjąć na czas jedzenia. Duży plus: Nakładki są praktycznie niewidoczne dla innych.

Koszty leczenia wad zgryzu za pomocą nakładek ortodontycznych

Koszt leczenia zależy od stopnia skomplikowania wady zgryzu. W DR SMILE istnieją trzy kategorie cenowe. W przypadku małej wady zgryzu koszt nakładek wynosi 6.790 zł. Cena za leczenie średnich wad zgryzu to 9.990 zł, a za leczenie ciężkich wad zgryzu to 12.590 zł. Istnieje też możliwość rozłożenia płatności na wygodne raty.

Czy ubezpieczenie zdrowotne pokrywa koszty leczenia?

Niestety, NFZ nie pokrywa kosztów leczenia ortodontycznego dla dorosłych. Przezroczyste nakładki ortodontyczne muszą być zatem sfinansowane przez samego pacjenta.

Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.6 / 5
Strona domowa
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
  • social icon
  • social icon
  • social icon

©2023 DR SMILE