DrSmile logo

Wada zgryzu: stłoczenie

Kiedy Twoje zęby nie mają wystarczająco dużo miejsca

Wada zgryzu stłoczenie

Niewielu ludzi ma idealnie proste zęby. Stąd wady zgryzu takie jak stłoczenie zębów są bardzo rozpowszechnione. Wiele wad zgryzu zatrzymuje się jeszcze podczas rozrostu szczęki w młodości lub zostaje przekierowane we właściwym kierunku. Mimo tego leczenie wad zgryzu jest refundowane w Polsce przez Narodowy Fundusz Zdrowia wyłącznie dla osób do 12. roku życia. Dlatego później zdiagnozowane wady zgryzu często nie zostają skorygowane, ponieważ ich koszty ponoszą leczeni. Z tego powodu nawet dorosłe osoby często cierpią z powodu wad zgryzu.

Co rozumiemy pod pojęciem stłoczenia?

Stłoczenie zębów - wada zgryzu

W przypadku stłoczenia w szczęce nie wystarcza miejsca na wszystkie zęby. Skutek: Zęby nie wyrastają do końca bądź, ze względu na ograniczone miejsce w szczęce, wyrastają nierówno lub skręcają. Ma to wpływ nie tylko na funkcjonowanie, lecz także, w zależności od zaawansowania, może być uznane za nieestetyczne.

Stłoczenie pierwotne

Stłoczenie pierwotne jest dziedziczone genetycznie. W tym przypadku zęby i szczęka nie są dopasowane. To znaczy, że zęby są za duże w stosunku do szczęki lub szczęka jest za wąska w stosunku do zębów.

Stłoczenie wtórne

Stłoczenie wtórne powstaje przy przejściu z zębów mlecznych na stałe. Kiedy zęby mleczne trzonowe za wcześnie wypadają, pierwsze zęby stałe od szóstki przemieszczają się na przód i zabierają miejsce wyrzynającym się później zębom przednim i trzonowym.

Stłoczenie późne (trzeciorzędowe)

Stłoczenie trzeciorzędowe, nazywane na ogół stłoczeniem późnym, rozwija się najczęściej po 20. roku życia. Przyczyną stłoczenia jest spóźniony rozrost żuchwy. Prowadzi to do przesunięcia zębów. Nawet jeśli zęby wcześniej były zupełnie proste, może dojść do stłoczenia trzeciorzędowego.

Negatywne skutki stłoczenia zębów

Jeśli zęby pozostają w szczęce lub nie znajdują się na właściwej pozycji, może to prowadzić do zakażeń lub uszkodzeń korzeni zębów sąsiadujących i powodować ból zębów. Dodatkowo utrudnia to mycie zębów. Stłoczenie często może prowadzić do próchnicy oraz paradontozy, ponieważ dotarcie do szczelin pomiędzy zębami za pomocą szczoteczki czy nici dentystycznej jest utrudnione. 

Korekcja stłoczenia u osób dorosłych

Oprócz stłoczenia trzeciorzędowego u osób dorosłych może dojść do stłoczenia, kiedy po terapii ortodontycznej nie zostanie zastosowany aparat retencyjny dla utrzymania korekty zgryzu. Podczas kiedy u dzieci i młodzieży zbyt mała szczęka i żuchwa lub zbyt duże zęby pobudzają rozrost, nie ma możliwości wspierania tego procesu u osób dorosłych. Na szczęście również dla osób dorosłych istnieje wiele możliwości leczenia nierówności zgryzu spowodowanych stłoczeniem.

Clear Aligner

engstand

Jeśli stłoczenie nie jest bardzo zaawansowane, zęby mogą w prosty sposób, oraz przede wszystkim w krótkim czasie, zostać skorygowane za pomocą alignera DrSmile. Te niemalże niewidoczne, wykonane z tworzywa sztucznego nakładki przesuwają zęby stopniowo na poprawną pozycję. Aby zapobiec nawrotom, po zakończonej terapii zastosowany zostaje retainer. Okres leczenia przezroczystymi nakładkami zależy od stopnia zaawansowania w sytuacji wyjściowej. Drobne wady zgryzu mogą zostać skorygowane nawet w ciągu kilku miesięcy.

Szlifowanie zębów

W przypadku nieznacznego stłoczenia lub niewielkiego braku przestrzeni może wystarczyć ostrożne oszlifowanie zębów. Dzieje się to wprawdzie wyłącznie w zakresie dziesiątych milimetra, ortodonta szlifuje jednak wiele zębów naraz, co daje w efekcie kilka milimetrów, które niwelują stłoczenie. Po zakończonym szlifowaniu zęby zostają wypolerowane i fluorowane, tak więc kuracja nie jest szkodliwa dla szkliwa.

Wyrywanie zębów

Ostatnią możliwością zniwelowania stłoczenia jest wyrwanie jednego lub więcej zębów. Ta opcja jest przez ortodontów brana pod uwagę wyłącznie w przypadku poważnego braku przestrzeni lub przerostu (zbyt wielu) zębów. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia wyrywanie zębów z powodu stłoczenia stało się bardzo rzadkie.

Ready

steady

smile

 • DrSmile® Gdańsk Śródmieście
 • DrSmile® Gdańsk Suchanino
 • DrSmile® Gdynia Śródmieście
 • DrSmile® Katowice Bogucice
 • DrSmile® Kraków
 • DrSmile® Kraków Prądnik
 • DrSmile® Łódź
 • DrSmile® Poznań Ogrody
 • DrSmile® Szczecin
 • DrSmile® Warszawa
 • DrSmile® Warszawa Mokotów
 • DrSmile® Warszawa Służew
 • DrSmile® Warszawa Wola
 • DrSmile® Wrocław Fabryczna
 • DrSmile® Wrocław Śródmieście
Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.7 / 5
Zobacz feedback
No Logo
No Logo
Nasze Clear Alignerarrow
Placówkiarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon

©2022 DR SMILE