Wada zgryzu: stłoczenie zębów

Kiedy Twoje zęby nie mają wystarczająco dużo miejsca, można mówić o stłoczeniu zębów. Jak wyleczyć tę wadę u osoby dorosłej?
Wada zgryzu stłoczenie

Stłoczone zęby występują częściej, niż myślisz

Niewielu ludzi ma idealnie proste zęby. Stąd wady zgryzu takie jak stłoczenie zębów są bardzo powszechne. Wiele wad zatrzymuje się jeszcze podczas rozrostu szczęki w młodości lub zostaje przekierowane we właściwym kierunku. Czy stłoczone zęby można wyprostować również w dorosłości? Jak najbardziej!

Poniżej dowiesz się, czym jest stłoczenie zębów, jak do niego dochodzi, a także jak wyprostować stłoczone zęby.

Co rozumiemy pod pojęciem stłoczenia zębów?

Stłoczenie zębów - wada zgryzu

W przypadku stłoczenia zębów w szczęce nie wystarcza miejsca na wszystkie zęby. Skutek: zęby nie wyrastają do końca, bądź, ze względu na ograniczone miejsce w szczęce, wyrastają nierówno lub skręcają.

Taka wada ma wpływ nie tylko na funkcjonowanie - przez niektórych może być też uznawana za nieestetyczną. Bez względu na to, dlaczego chcesz wyprostować swoje stłoczone zęby, w dorosłości również możesz to zrobić.

A jakie są przyczyny stłoczonych zębów?

Stłoczenie pierwotne

Stłoczenie pierwotne jest dziedziczone genetycznie. W tym przypadku zęby i szczęka nie są dopasowane. To znaczy, że zęby są za duże w stosunku do szczęki lub szczęka jest za wąska w stosunku do zębów.

Stłoczenie wtórne

Stłoczenie wtórne powstaje przy przejściu z zębów mlecznych na stałe. Kiedy zęby mleczne trzonowe za wcześnie wypadają, pierwsze zęby stałe od szóstki przemieszczają się na przód i zabierają miejsce wyrzynającym się później zębom przednim i trzonowym.

Stłoczenie późne (trzeciorzędowe)

Stłoczenie trzeciorzędowe, nazywane na ogół stłoczeniem późnym, rozwija się najczęściej po 20. roku życia. Przyczyną stłoczenia jest spóźniony rozrost żuchwy. Prowadzi to do przesunięcia zębów. Nawet jeśli zęby wcześniej były zupełnie proste, może dojść do stłoczenia trzeciorzędowego.

Negatywne skutki stłoczenia zębów

Jeśli zęby pozostają w szczęce lub nie znajdują się na właściwej pozycji, może to prowadzić do zakażeń lub uszkodzeń korzeni zębów sąsiadujących i powodować ból zębów. Dodatkowo utrudnia to mycie zębów. Stłoczenie zębów często może prowadzić do próchnicy oraz paradontozy, ponieważ dotarcie do szczelin pomiędzy zębami za pomocą szczoteczki czy nici dentystycznej jest utrudnione. 

Krzywe, stłoczone zęby najczęściej powodują nagromadzenie kamienia nazębnego. Higiena jamy ustnej nie jest już tak prosta do zachowania, dlatego skuteczne wyprostowanie stłoczonych zębów to kwestia nie tylko estetyki, ale przede wszystkim naszego zdrowia.

Aparat ortodontyczny na stłoczone zęby

Oprócz stłoczenia trzeciorzędowego u osób dorosłych może dojść do stłoczenia, kiedy po terapii ortodontycznej nie zostanie zastosowany aparat retencyjny dla utrzymania korekty zgryzu. Podczas kiedy u dzieci i młodzieży zbyt mała szczęka i żuchwa lub zbyt duże zęby pobudzają rozrost, nie ma możliwości wspierania tego procesu u osób dorosłych. Na szczęście również dla osób dorosłych istnieje wiele możliwości leczenia nierówności zgryzu spowodowanych stłoczeniem zębów.

Clear Aligner

Jeśli stłoczenie nie jest bardzo zaawansowane, zęby mogą w prosty sposób, oraz przede wszystkim w krótkim czasie, zostać skorygowane za pomocą clear alignera DR SMILE. Te niemalże niewidoczne, wykonane z tworzywa sztucznego nakładki przesuwają zęby stopniowo na poprawną pozycję. Aby zapobiec nawrotom, po zakończonej terapii zastosowany zostaje retainer stały lub noszony w nocy - w formie nakładek. Okres leczenia przezroczystymi nakładkami zależy od stopnia zaawansowania w sytuacji wyjściowej. Drobne wady zgryzu mogą zostać skorygowane nawet w ciągu kilku miesięcy, poważniejsze - w 9 miesięcy.

Mężczyzna stłoczone zęby nakładki ortodontyczne

Szlifowanie zębów

W przypadku nieznacznego stłoczenia lub niewielkiego braku przestrzeni może wystarczyć ostrożne oszlifowanie zębów. Dzieje się to wprawdzie wyłącznie w zakresie dziesiątych milimetra, ortodonta szlifuje jednak wiele zębów naraz, co daje w efekcie kilka milimetrów, które niwelują stłoczenie zębów. Po zakończonym szlifowaniu zęby zostają wypolerowane i fluorowane, tak więc kuracja nie jest szkodliwa dla szkliwa.

Specjalna forma szlifowania - stripping zębów - jest stosowana również w leczeniu nakładkowym stłoczenia. W takim przypadku polerowanie przestrzeni międzyzębowych daje więcej miejsca na przesuwanie zębów nakładkami we właściwym kierunku.

Wyrywanie zębów

Ostatnią możliwością zniwelowania stłoczenia jest wyrwanie jednego lub więcej zębów. Ta opcja jest przez ortodontów brana pod uwagę wyłącznie w przypadku poważnego braku przestrzeni lub przerostu (zbyt wielu) zębów. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia wyrywanie zębów z powodu stłoczenia stało się bardzo rzadkie.

Ekomi gold
Opinie klientów
review-stars
4.6 / 5
Strona domowa
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
OBSERWUJ NAS
  • social icon
  • social icon
  • social icon

©2023 DR SMILE