Tyłozgryz: leczenie i objawy
Czym jest tyłozgryz, jakie s ą jego przyczyny i jak można go leczyć? Przeczytaj poniżej!
Tyłozgryz jest wadą zgryzu górnej szczęki. Mamy z nim do czynienia, gdy dolny łuk zębowy jest wyraźnie cofnięty w stosunku do górnego łuku. Często objawia się to nie tylko w nieprawidłowym zgryzie, ale też deformacji twarzy. W ekstremalnych przypadkach zęby górnej i dolnej szczęki w ogóle się ze sobą nie stykają.
Rodzaje tyłozgryzu
W ortodoncji wyróżnia się trzy główne typy tyłozgryzu:
tyłozgryz całkowity - całkowite cofnięcie łuku dolnego z uwydatnieniem bruzdy wargowo-bródkowej,
tyłozgryz częściowy - cofnięcie i przechylenie dolnych siekaczy z uwydatnieniem bruzdy wargowo-bródkowej,
tyłozgryz rzekomy - z wyraźnym wysunięciem górnej wargi.
Czy każdy tyłozgryz trzeba leczyć?
Prawidłowy zgryz charakteryzuje się nachodzeniem górnej szczęki na dolną na wysokość 2-3 mm. Dopiero gdy nakładanie się zębów jest poza normą, mamy do czynienia z wadą zgryzu. Przodozgryz o wielkości od 4 do 8 mm nazywany jest przodozgryzem głębokim, a przodozgryz o wielkości 9 mm lub więcej - przodozgryzem ciężkim. Leczenie tyłozgryzu jest czasem zalecane przy 4 mm.
W normalnych warunkach zęby tworzą harmonijny wygląd i umożliwiają bezbolesne żucie i mówienie. Przy tyłozgryzie funkcje te są zaburzone. Niestety, nie można samodzielnie skorygować tej wady zgryzu. Istnieje jednak kilka sposobów na leczenie tyłozgryzu.
Jaka jest różnica między tyłozgryzem a przodozgryzem?
Odwrotną do tyłozgryzu wadą jest przodozgryz. Zamiast, jak w przypadku tyłozgryzu, zbytniego wysunięcia górnej szczęki do przodu, w przypadku przodozgryzu (progenii) górna szczęka jest zbyt cofnięta, a dolna wystaje.
Tyłozgryz - przyczyny powstawania
Zastanawiasz się, jak w ogóle może dojść do powstania tyłozgryzu? Czy jest to wada wrodzona czy może być pobudzona przez czynniki zewnętrzne? Obie odpowiedzi są poprawne, ponieważ przyczyny powstawania tyłozgryzu są złożone i u każdego pacjenta mogą wyglądać inaczej.
Tyłozgryz to wada albo uwarunkowana genetycznie, albo nabyta poprzez pewne nawyki. Ssanie kciuka, uciskanie językiem, obgryzanie paznokci czy żucie ołówków może przyczynić się do powstania tyłozgryzu. Sama wada jest spowodowana nieprawidłowym ustawieniem zębów lub szczęki.
Do innych przyczyn powstawania tyłozgryzu należą:
Zbyt długi okres ssania smoczka w dzieciństwie,
Zbyt wczesna utrata mlecznych dolnych siekaczy,
Niedobór witaminy D prowadzący do osłabienia kości,
Nieprawidłowa pozycja dziecka podczas karmienia,
Patologiczna lordoza szyjna.
Diagnozę tyłozgryzu najczęściej słyszą rodzice podczas wizyty kontrolnej dziecka u ortodonty. Takie kontrole nie są jednak jeszcze normą, a im później wykryta wada, tym dłużej czasu może zająć jej leczenie - szczególnie, jeśli tyłozgryz jest pogłębiany przez nieprawidłowe zachowania dziecka.
Jakie są konsekwencje tyłozgryzu?
Na pewno, myśląc o tyłozgryzie, pierwsze jego konsekwencje, o jakich myślimy, to estetyka twarzy. Jest to dla posiadaczy tyłozgryzu powód do kompleksów, ale wada może mieć też poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego tak ważne jest jej wykrycie i korekta.
Oprócz zaburzonych rysów twarzy (cofniętego podbródka) tyłozgryz może prowadzić do:
nierównomiernego ścierania się zębów,
bólów głowy,
nieprawidłowego siekania pokarmów i połykania niedostatecznie pogryzionych kawałków jedzenia,
utrudnionego czyszczenia zębów, co może prowadzić do powstawania próchnicy.
Tyłozgryz - leczenie
Korekta tyłozgryzu u dorosłych jest trudniejsza niż u dzieci, ponieważ kości szczęki i korzenie zębów są już u dorosłych silniejsze. O ile u dzieci tyłozgryz można jeszcze często zredukować za pomocą wyjmowanego aparatu ortodontycznego, o tyle u dorosłych zazwyczaj rozwiązaniem jest tylko aparat stały lub przezroczyste nakładki ortodontyczne.
Rodzaj leczenia tyłozgryzu zależy więc od wieku pacjenta, stopnia skomplikowania wady i samych preferencji leczonej osoby.
Aparat na tyłozgryz
Stały aparat ortodontyczny często stosuje się w leczeniu tyłozgryzu u nastolatków. W przypadku osób dorosłych również spełnia on swoje zadanie, jeśli chcemy skorygować tyłozgryz. Aparat pozwala wyrównać dolny łuk do górnego łuku zębowego oraz wyprostować zęby, jeśli przez tyłozgryz są one na przykład cofnięte (przekrzywione).
W przypadku osób dorosłych z bardzo dużym przerostem zgryzu, sam aparat stały często nie wystarcza i konieczna staje się operacja przerostu zgryzu. Czas trwania leczenia aparatem ortodontycznym zależy od stopnia zaawansowania wady zgryzu, ale zazwyczaj wynosi od kilku miesięcy do lat.
Leczenie tyłozgryzu aparatem
Wiele osób dorosłych często nie decyduje się na prostowanie zębów aparatem stałym ze względu na ograniczenia, jakie nakłada on na codzienne życie i pracę. Stałe aparaty ortodontyczne wymagają regularnych wizyt u dentysty i rzucają się w oczy ze względu na użyte druty. Minusem takiego rozwiązania bywają również koszty, które w zależności od metody mogą kosztować kilkanaście do nawet ponad 20 tysięcy złotych, wliczając w to również wizyty kontrolne.
Tyłozgryz a niewidoczny aparat
W przypadku lekkiego tyłozgryzu dobrym sposobem na dyskretną korektę nieprawidłowego ustawienia zębów są przezroczyste alignery. Clear aligner nie jest w stanie wyleczyć typowego głębokiego tyłozgryzu, może jednak pomóc w korekcie ustawienia zębów, jeśli na tym przede wszystkim zależy pacjentowi.
Do zalet przezroczystych nakładek możemy zaliczyć właśnie ich niewidoczność - dla większości osób są one wręcz niezauważalne. Dzięki temu na tę metodę korekcji decyduje się dużo osób dorosłych, które z przyczyn zawodowych nie mogą pozwolić sobie na noszenie stałego aparatu. Plusem jest też szybkie działanie: średni czas leczenia metodą clear aligner to od 4 do 9 miesięcy.
Koszty leczenia tyłozgryzu
W DR SMILE można uzyskać leczenie alignerami już za 153 zł miesięcznie, czyli od łącznej ceny 6790 zł.
Koszty zależą od stopnia skomplikowania Twojego wady zgryzu i są od początku jasno określone. Pacjent poznaje pełną kwotę leczenia jeszcze przed podjęciem decyzji. W cenie leczenia są też wszystkie zabiegi przewidziane w planie leczenia.
Jesteś zainteresowana_y rozpoczęciem leczenia clear aligner? Zapisz się na bezpłatną wizytę!

Ready
steady
smile
- DR SMILE® Białystok Wysoki Stoczek
- DR SMILE® Bytom
- DR SMILE® Dąbrowa Górnicza
- DR SMILE® Gdańsk Oliwa
- DR SMILE® Gdańsk Piekarnicza
- DR SMILE® Gdańsk Śródmieście
- DR SMILE® Gdynia
- DR SMILE® Gliwice Witkiewicza
- DR SMILE® Gorzów
- DR SMILE® Katowice Bogucice
- DR SMILE® Katowice Centrum
- DR SMILE® Katowice Plac Wolności
- DR SMILE® Kielce
- DR SMILE® Kraków Śródmieście
- DR SMILE® Kraków Kielecka
- DR SMILE® Kraków Podgórze
- DR SMILE® Kraków Prądnik
- DR SMILE® Łódź Bałuty
- DR SMILE® Łódź Polesie
- DR SMILE® Olsztyn
- DR SMILE® Opole Sosnkowskiego
- DR SMILE® Płock
- DR SMILE® Poznań Grunwald
- DR SMILE® Poznań Ogrody
- DR SMILE® Poznań Piątkowo
- DR SMILE® Poznań Starołęka
- DR SMILE® Rybnik
- DR SMILE® Rzeszów Śródmieście
- DR SMILE® Sosnowiec
- DR SMILE® Sopot
- DR SMILE® Szczecin
- DR SMILE® Szczecin Prawobrzeże
- DR SMILE® Szczecin Śródmieście
- DR SMILE® Tychy
- DR SMILE® Warszawa Siekierki
- DR SMILE® Warszawa Służew
- DR SMILE® Warszawa Targówek
- DR SMILE® Warszawa Mokotów
- DR SMILE® Warszawa Praga Północ
- DR SMILE® Warszawa Wilanów
- DR SMILE® Wrocław Grabiszyn
- DR SMILE® Wrocław Jagodno
- DR SMILE® Wrocław Legnicka
- DR SMILE® Wrocław Powstańców Śląskich
- DR SMILE® Wrocław Ślężna
- DR SMILE® Wrocław Śródmieście
- DR SMILE® Zielona Góra Wazów