Tutaj znajdziesz prosty przewodnik jak myć zęby

DrSmile przygotował dla Ciebie prosty przewodnik, który dokładnie wyjaśnia, w jakiej kolejności możesz prawidłowo myć zęby.

Benny-Testimonial-smile-LP

W ten sposób prawidłowo myjesz zęby

 • Przyłóż szczoteczkę do linii dziąseł na zębach bocznych w górnej szczęce i zacznij delikatnie naciskać, obracając główkę szczoteczki. Włosie powinno się tylko lekko wyginać. Krążenie główki szczoteczki powoduje usuwanie płytki nazębnej z zębów. Dodatkowo włosie wnika w przestrzenie międzyzębowe. 

 • Następnie przesuń szczoteczkę do zębów w kierunku powierzchni żującej ruchem przeciągającym.

Czynność tę powtórz co najmniej dziesięć razy w tym samym miejscu.

 • Następnie przyłóż szczoteczkę do zewnętrznych powierzchni tylnych zębów w górnej szczęce. Przy tym lekko zamknij usta i ponownie ostrożnie wykonuj okrężne, potrząsające ruchy.

Powtórz ten proces od górnych zębów do zębów trzonowych.

 • Następnie oczyść zewnętrzne powierzchnie dolnych zębów według tego samego schematu.

 • Teraz trzymaj główkę szczoteczki równolegle do wewnętrznych powierzchni górnych zębów i zacznij je szczotkować.

 • Na koniec wyszczotkuj powierzchnie żujące poziomo.

I na koniec, ale nie mniej ważne, pytanie:  jak długo i często należy myć zęby? Najlepiej byłoby myć zęby dwa razy dziennie, rano i wieczorem, przez około dwie do trzech minut.

Jak myć nakładki ortodontyczne clear aligner?

Szeroki wybór szczoteczek do zębów: szczoteczka manualna, szczoteczka elektryczna lub szczoteczka soniczna

Jeśli myjesz zęby szczoteczką manualną, jej włosie powinno być zaokrąglone i nie powinno być wykonane z naturalnego włosia.

Zalecane są szczoteczki do zębów o miękkiej lub średniej twardości i krótkiej główce. Używając szczoteczki manualnej, możesz wywierać indywidualny nacisk na dziąsła i zęby, uważając, aby nie szczotkować zębów ze zbyt dużą siłą. Musisz również upewnić się, że zawsze czyścisz całą powierzchnię zęba.

Szczoteczka elektryczna

Szczotkowanie zębów szczoteczką elektryczną jest szczególnie delikatne dla szkliwa i dziąseł. Jest to zaleta zwłaszcza w przypadku zębów wrażliwych. Automatyczny ruch obrotowy to bardzo wygodna metoda czyszczenia, która jednocześnie dokładnie czyści jamę ustną.

Elektryczna szczoteczka do zębów składa się z następujących głównych elementów: główki, do której przymocowana jest główka szczoteczki oraz ładowarki. Bateria wbudowana w rączkę napędza silnik elektryczny, który generuje ruchy szczoteczki.

Zahnbürsten Toothbrush

Soniczna szczoteczka do zębów

Główka szczoteczki sonicznej przesuwa się wygodniej po Twoich zębach, ponieważ częstotliwość pracy szczoteczki sonicznej jest bardzo wysoka.

Posiada różne tryby czyszczenia i poziomy intensywności, dzięki czemu nawet osoby o wrażliwych dziąsłach będą z przyjemnością używać szczoteczki sonicznej.

Szczoteczka soniczna posiada wbudowany akumulator, który wykonuje do 62 000 drgań na minutę, w zależności od modelu. Szczoteczka do zębów osiąga tak wysoką częstotliwość dzięki zastosowaniu przetwornika dźwięku zamiast silnika elektrycznego. Wytworzone drgania są przenoszone na głowicę szczotki. Niektóre szczoteczki soniczne posiadają funkcję głębokiego czyszczenia oraz funkcję polerowania, która może usuwać przebarwienia z zębów.

Szczoteczkę do zębów lub główkę szczoteczki należy wymieniać w regularnych odstępach od 2 do 3 miesięcy.

Dzięki tej paście chronisz swoje zęby przed próchnicą

Stosując pastę do zębów z fluorem można  Twoje zęby optymalnie pielęgnują i jednocześnie zapobiegają próchnicy. 

Fluor, który dostaje się do zębów za pośrednictwem pasty, tworzy wokół nich ochronną warstwę fluorku wapnia. Neutralizuje to mikroorganizmy lub kwasy, które dostają się do zębów w wyniku spożywania pokarmów, a minerały w szkliwie, jak również samo szkliwo, pozostają.

Pasta do zębów bez fluoru czyści zęby dogłębnie i jednocześnie utwardza szkliwo. Produkty bez fluoru mogą zmniejszyć (niewielkie) ryzyko przedawkowania fluoru.

Dlaczego o przestrzenie międzyzębowe należy dbać tak samo jak o zęby?

Bardzo ważne jest, aby czyścić przestrzenie międzyzębowe przynajmniej raz dziennie. Często w przestrzeniach międzyzębowych znajduje się uporczywa płytka nazębna, do której nie można dotrzeć szczoteczką.

Jeśli nie są one czyszczone, mogą w nich zalegać resztki jedzenia i szybko namnażać się bakterie. Może to prowadzić do krwawienia dziąseł, nieświeżego oddechu i próchnicy zębów. 

Jedynym sposobem na wyczyszczenie przestrzeni między zębami jest użycie nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej. Dzięki niej dotrzesz do każdego ukrytego zakamarka i uwolnisz swoje zęby od płytki nazębnej i resztek jedzenia.

Aby nie uszkodzić dziąseł, należy używać narzędzi delikatnie.

Dodatkowo, wieczorem można stosować płyny do płukania jamy ustnej, które zabijają zarazki w jamie ustnej i przestrzeniach międzyzębowych.

Mundhygiene: Zahnseide für gesunde Zähne

Jak właściwie dbać o wrażliwe dziąsła

Jeśli masz wrażliwe dziąsła, które mają tendencję do krwawienia lub szybkiego puchnięcia, powinieneś używać szczoteczki sonicznej z miękkim włosiem. Odpowiedni nacisk wywierany jest na dziąsła, dzięki czemu można je pielęgnować delikatnie, ale dokładnie.

Ponadto do czyszczenia przestrzeni między zębami należy codziennie używać szczoteczek międzyzębowych lub nici dentystycznej.

Jeśli masz zapalenie dziąseł, możesz użyć płynu do płukania jamy ustnej, który przyspiesza odnowę i regenerację tkanek.

Rozjaśnij przebarwienia naturalnymi domowymi sposobami

Przebarwione zęby szybko wydają się nieładne. Ale nie musisz koniecznie rozważać profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym dla łagodnych przebarwień.

Domowe sposoby, takie jak soda oczyszczona, proszek do pieczenia lub kurkuma, mogą Ci pomóc  Aby Twoje zęby znów błyszczały!

Na co należy zwrócić uwagę podczas szczotkowania zębów z aparatem ortodontycznym

Jeśli masz aparat ortodontyczny, powinieneś zwrócić uwagę na pewne szczególne cechy podczas szczotkowania zębów. Szczególnie ważna jest szczoteczka do zębów. Należy myć zęby szczoteczką o miękkim lub średnim włosiu nylonowym, a następnie wymieniać ją co około dwa miesiące. 

Twoja manualna szczoteczka do zębów powinna być wyposażona w specjalne szczoteczki ortodontyczne lub szczoteczki z krótką główką, ponieważ za ich pomocą można łatwiej wyszczotkować trudno dostępne miejsca.

Jeśli wolisz myć zęby szczoteczką elektryczną, powinieneś używać specjalnych nasadek do szczoteczek przeznaczonych dla pacjentów ortodontycznych. Mniejsza główka szczoteczki ma krótsze, twardsze włosie na środku i dłuższe, bardziej miękkie włosie na obrzeżach. Ponadto, należy upewnić się, że szczoteczka elektryczna nie tylko wibruje, ale również obraca się. Pasta do zębów, której używasz, powinna zawierać około 1500 ppm fluoru, aby utwardzać szkliwo. Należy również stosować żel z fluorem raz lub dwa razy w tygodniu.

Prawidłowe szczotkowanie zębów jako palacz

Jako palacz, powinnaś/powinieneś zdecydowanie używać miękkiej szczoteczki do zębów, aby chronić dziąsła, które są podrażnione przez tytoń.

Warto też sięgnąć po pastę do zębów z fluorem. Idealna zawartość fluoru to od 1000 do 1500 ppm.

Fluor wzmacnia szkliwo zębów, dzięki czemu zęby są bardziej odporne na ataki bakterii i kwasów.

Tutaj również szczególnie ważne jest czyszczenie przestrzeni między zębami nicią dentystyczną lub szczoteczką międzyzębową.

Możesz również użyć płynu do płukania jamy ustnej ze składnikami antybakteryjnymi, takimi jak chlorheksydyna. Zapobiega stanom zapalnym i neutralizuje nieświeży oddech. Jednak chlorheksydyna może sprzyjać przebarwieniom zębów.

trustpilot icon
Ocena pacjentów
Trustpilot start It black background
4.4 / 5
Sprawdź opinie o nas
No Logo
Nasze aligneryarrow
Firmaarrow
 • FAQ
 • Sklep DR SMILE
 • Zostań partnerem
 • Kariera
 • Pytania i odpowiedzi / Czat na żywo
 • +48 729 086 018 (Pon.-Pt. 8:00-18:00)
 • [email protected]
 • Blog
 • Zniżka studencka
OBSERWUJ NAS
 • social icon
 • social icon
 • social icon

©2022 DR SMILE